YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıkım Kürt bölgesinden başladı
Yıkım Kürt bölgesinden başladı
28 Haziran 2010 17:40
Kerkük’te işgal edilen araziler üzerine yapılan ev ve garajların yıkımına başlandı

Irak’ın kuzeyindeki Kerkük kentinde tartışmalara neden olan göçle birlikte işgal edilen araziler üzerine yapılan ruhsatsız evler, görevliler tarafından yıkımına başlandı.

KÜRTLERİN YAŞADIĞI BÖLGELERDEN BAŞLANDI

Kerkük Valiliğinin aldığı bir kararla anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle işgal edilen tapusuz araziler üzerinde yapılan binalar için yıkım emri verilmişti. Kerkük Valiliği tarafından oluşturulan yıkım ekipleri haftada 2 gün çalışma yaparak daha önce belirlenen bu yerlerin tek tek yıkılmasını sağlayacak. Ekipler özelikle tartışmalara neden olan göçle Erbil ile Süleymaniye yolu üzerinde bulunan ve Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Rahimava ve Şorce’de çalışmalara başlaması dikkat çekti.
       
Kentte başta Türkmenler ile diğer gurupların tepkisine neden olan göçler ve bunlarla birlikte yaşanan arazi işgalleri ile ilgili yıkım kararının alınması Kürtler ile Türkmenlerin anlaşmış olabileceği ihtimallerini gündeme getirdi. Yıkımların, Kerkük’ün idaresinin Bölgesel Kürt Yönetimine mi yoksa merkezî Bağdat hükümetine mi bağlı olacağına yönelik 140. madde çerçevesinde yapılması tartışılan referandum öncesi başlaması da dikkat çekti.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler