YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yeter ki katliam bitsin"
"Yeter ki katliam bitsin"
20 Nisan 2012 17:11
SUK Başkan Yardımcısı Tayfur: ''Kim katliamı durduracaksa onunla beraberiz''

Suriye Ulusal Konseyi Başkan Yardımcısı Faruk Tayfur, Beşşar Esed'in ve askerlerinin zulmünden kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyelilere yapılan misafirperverlik nedeniyle teşekkür etti. 

Tayfur, beraberindeki Suriye Halklarıyla Dayanışma Platformu adına Suriyeli doktor Hamdi Osmanoğlu ve İl Sağlık Müdürü Mustafa Kiremitçi ile Antakya Devlet Hastanesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'ye ve halkına Suriyelilere yardım ettikleri için minnettar olduklarını ifade eden Tayfur, olaylar nedeniyle Suriye'den çok fazla göçün olduğunu ve halen bunun devam ettiğini söyledi. Suriye'de birçok köyün tanklarla hiçbir şeye acımadan düşünülmeden vurulduğunu öne süren Tayfur, şöyle devam etti:

''Türk halkına, hükümetine, Sağlık Bakanlığı'na çok teşekkür ediyoruz; Suriye'den Türkiye'ye gelenlere kucak açtıkları ve iyi yerler verdikleri için. Beşşar Esed'in ve askerlerinin zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere yapılan misafirperverlik nedeniyle minnettarız. Bütün hasta ve yaralılarımızı kabul ettikleri için herkese teşekkür ediyorum. Beşşar Esed rejimi sadece insanları öldürüp evlerini ya da şehirlerini yakıp yıkmadı. Çok büyük bir göç oldu. Suriye'den binlerce insan Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a göç etti. Halen katliam yapmaya devam ettiğini için göç de devam ediyor.

Esed rejimi, bütün köylerde ve kentlerde tanklarla füzelerle her yeri vurdu ve hiç acımadan, düşünmeden, bütün dünya seyrederken bu katliamı ve yıkımı devam ettiriyor. Bu katliam, çoluk çocuk kadın demeden devam ediyor. Katliama karşı dünyada kimse bir şey yapmadı, herkes seyrediyor. Biz bu katliamın bitmesini istiyoruz. Suriye halkının, şu an var olan düzene karşı koyacak gücü yok. Halkımızın istediği sadece demokrasi, hürriyet ve özgürlük, başka bir şey değil. 40 yıldır bu zulüm devam ediyor ama o diktatör ve askerleri insanlığa karşı suç işliyor ve insanların evlerini başlarına yıkıyor. 15 binin üzerinde şehit verdik ve bunların çoğu kadın, çocuk ve masum insanlar. 40 bin civarında kayıp, 100 bin civarında kişi de hapishanelerde tutuluyor. Esed ve rejiminin hiçbir meşruiyeti kalmadı. Bu işin bitmesini tüm dünyadan istiyoruz. Suriye'deki katliamın ve zulmün bir an önce sona ermesi gerekmektedir.''

Suriye halkının rejim bitene kadar protestoya devam edeceğini belirten Tayfur, Suriye'den bugüne kadar 1-2 milyon göç yaşandığını kaydetti.


-''Katliamın durmasını istiyoruz''


Suriye'ye dış müdahale konusundaki görüşleri sorulan Tayfur, ''Biz halkımıza uygulanan katliamın durmasını istiyoruz. Halkımızın evleri yıkılıyor ve öldürülüyorlar. Kim müdahale ederse etsin katliamın durmasını istiyoruz. Bunun nasıl olacağını, kimin yapacağını bilmiyoruz. Önemli olan katliamın durması. Bu katliam durmadığı takdirde çok sıkıntı yaşarız. Kim müdahale edecekse, katliamı durduracaksa biz onunla beraberiz. Yeter ki bu katliam bitsin'' diye konuştu.

Suriye Halklarıyla Dayanışma Platformu adına konuşma yapan Suriyeli Doktor Hamdi Osmanoğlu ise Türkiye'ye teşekkür ettiklerini, yaralı Suriyelilere iyi bakıldığını, tedavilerinin en iyi şekilde yapıldığını söyledi.

İl Sağlık Müdürü Mustafa Kiremitçi ise olayların başladığı tarihten bu yana kentte Suriyelilerle ilgili yapılan sağlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

19 Nisan tarihi itibarıyla çadırkentlerdeki sahra hastanelerine ve revirlere başvuran, poliklinik hizmetinden yararlanan Suriye vatandaşı sayısının 108 bin 163 kişiye ulaştığını belirten Kiremitçi, şöyle devam etti:

''Hastanelerimizde, 19 Nisan tarihi itibariyle bugüne kadar yatan hasta sayısı 2 bin 162, ayrıca bugüne kadar da 594 ameliyat yapıldı. Sadece Antakya Devlet Hastanesi'ne 10 bin 211 poliklinik başvurusu alındı, il genelindeki hastanelere de 25 bin 631 poliklinik kaydı gerçekleştirildi. Antakya Devlet Hastanesi'nde 19 Nisan tarihi itibariyle bu güne kadar 344 ameliyat yapıldı. İl genelindeki hastanelerle bu sayı 594'e ulaşmıştır. Tüm sağlık kuruluşlarımızda Suriye vatandaşlarına verilen poliklinik hizmeti sayısı 133 bin 794'e ulaştı.

İlimizde misafir edilen Suriye vatandaşlarına sağlık hizmetini büyük bir özveriyle veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da ülkelerinden koparak zor şartlarda yaşamak zorunda bırakılan, zulme uğrayan Suriye vatandaşlarına misafirperverliğimizi göstermek, onların her derdine deva olmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.''

Antakya Devlet Hastanesi Başhekimi Ömer Akın'ın da hastanelerinde şu an 20'si silahla yaralanmadan olmak üzere 30 kişinin tedavisinin devam ettiğini belirterek, Suriyeli hastalar için yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Basın toplantısının ardından Suriye Ulusal Konseyi Başkan Yardımcısı Faruk Tayfur, yaralı Suriyelilerle sohbet ederek onlara karanfil verdi ve geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Daha sonra Tayfur ve beraberindekiler Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ni ziyaret ederek, Suriyeli hastalara yaptıkları katkılar nedeniyle teşekkür etti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler