YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeşil benekli camiye ödül
Essen Emlak Şirketleri Vakfı tarafından (mfi) 20 bin avro teşvik ödülü ve üç ay İstanbul gezisi ödülü verildi
Yeşil benekli camiye ödül
05 Şubat 2010 / 11:42 Güncelleme: 05 Şubat 2010 / 11:44

Almanya'nın Hamburg'un St. Georg semtinde Almanya İslam Toplumuna (BİG) bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Merkez Camisinin iki minaresini yeşil altıgen beneklere boyayan Türk kökenli Alman sanatçı Boran Burchhardt'a sanata katkısından dolayı Essen Emlak Şirketleri Vakfı tarafından (mfi) 20 bin avro teşvik ödülü ve üç ay İstanbul gezisi ödülü verildi.

Essen kentindeki Folkwang müzesinde düzenlenen ödül törenine Hamburg Merkez Cami ve Kuzey Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar, mimar Boran Burchhardt'ın yanı sıra çok sayıda Alman mimar ve sanatçı katıldı.

Burchhardt, ödülün kendisi için çok büyük ve özel bir anlam ifade ettiğini belirterek, "Bu ödül aynı zamanda, Hamburg Merkez Camisinin görüntüsünün kamuoyunda ciddiye alındığının ve tanındığının da bir göstergesi. Cami konusunda belleklerdeki önyargıları yarattığım bu mimari yapıyla giderdiğime inanıyorum" dedi.

Hamburg'un ilk minareli Türk camisi olma özelliğine sahip Merkez Camisinin 23 metre uzunluğundaki minarelerini altıgen beneklere boyamasının bilinçli olduğunu kaydeden Burchardt, "İslam dininde önemli rol oynayan yeşil rengi ve altıgen desenini seçtim. Bu, caminin dış görünümünü ve algılanmasını değiştirecektir" diye konuştu.

Bilinçli olarak farklı bir imaj yarattığını belirten Burchhardt, minare projesinin tüm caminin dış görünümünü ve algılanmasını değiştireceğini söyledi.

İstanbul gezisinin tatil amaçlı bir gezi olmayacağını ve İstanbul'a ilk kez gidecek olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Burchhardt, öncelikle mimari ve sanat açısından üç ayda İstanbul'u keşfetmek istediğini söyledi.

Hamburg Merkez Camisinin minareleri, boyandıktan sonra 6 Eylül 2009 tarihinde yerine monte edilmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler