YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerli otomobil için fikir olan SAAB tarih oluyor
Yerli otomobil için fikir olan SAAB tarih oluyor
21 Haziran 2016 19:10
SAAB'ın 2012'deki iflasının ardından varlıklarını satın alan National Electric Vehicle Sweeden AB Nevs, bundan böyle üreteceği otomobillerde SAAB markasını kullanmayacaklarını açıkladı.

İsveçli otomobil üreticisi SAAB’ın 2012 yılındaki iflasından sonra varlıklarını satın alan National Electric Vehicle Sweden AB Nevs bugün yaptığı basın açıklamasında bundan böyle üreteceği otomobillerde SAAB markasını kullanmayacaklarını duyurdu. 

Nevs şirketinin üreteceği otomobillerde şirket adı NEVS markasının kullanılacağı açıklandı.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN SATIN ALINDI

Türkiye ise SAAB 9-3’ün fikri ve mülkiyet haklarını satın almıştı. Yerli otomobil prototiplerini Türkiye için geliştiren SAAB firması ise artık otomobil üretmeyeceklerini açıkladı.

Nevs şirketinin iki yıl öncesine kadar süren yeniden yapılandırılmasına ilişkin süren görüşmelerine SAAB markasının kullanımı tartışmaları damgasını vurmuştu. 

SAAB markasının kullanım haklarını elinde tutan İsveç’in havacılık ve  savunma sanayi şirketi SAAB Group, markasının Nevs’un üreteceği otomobillerde kullanılmasına izin vermemişti.

Nevs şirketi, NEVS markası ile üreteceği ilk otomobilin elektrikli 9-3 modelinde olacağını ve 2017 yılında piyasaya çıkacağını duyurdu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler