YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni tehdit yolu Wikileaks...
Yeni tehdit yolu Wikileaks...
18 Ocak 2011 08:28
İsviçreli bir muhbir Assange’a, aralarında 40 politikacının da bulunduğu 2 bin ismin gizli banka bilgilerini verdi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı belgelerni yayınladıktan sonra mali krize sürüklenen Wikileaks’e iyi haber İsviçre’den geldi.

Bir İsviçre bankasının Cayman Adaları şubesinin eski müdürü Rudolf Elmer, 2 bin ünlü ve zengin birey ile uluslararası şirkete ait sırları Wikileaks internet sitesine verdi. CD’lerde yer alan yaklaşık 2 bin isim içinde 40 kadar politikacının da bulunduğu belirtiliyor. Elmer, avukatlarıyla beraber Londra’da basının karşısına geçti. Rudolf Elmer, gizli bilgilerin içinde yeraldığı iki CD’yi Wikileaks kurucusu Julian Assange’a teslim etti.

KİMLİKLERİ AÇIKLANMAYACAK

İsviçreli muhbir iki CD’de yer alan gizli 2 bin ismi açıklamayacağını, amacının İsviçre bankacılık sistemiyle mücadele etmek olduğunu söyledi. İsviçre bankacılık yasalarını ihlal etmekle suçlanan Elmer, yarın İsviçre’de hakim karşısına çıkacak.

Türk hükümet CIA uçuşlarını izin verdi

Alman “Die Welt” gazetesi, Wikileaks belgelerine dayanarak, “Türk hükümetinin 2002-2006 yılları arasında, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) terör zanlılarını taşıdığı uçaklara izin verdiğini” iddia etti. Die Welt, “ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Wilson’un yazdığı ve yabancıların okumasının yasak olduğu ifade edilen bir raporda, İncirlik’teki üsse CIA’in 24 uçuş yaptığı” kaydedildi. 

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler