YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Papa ne zaman seçilecek?
Yeni Papa ne zaman seçilecek?
16 Şubat 2013 16:14
Vatikan Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, istifa eden Papa 16. Benediktus'un yerine gelecek olan yeni Papa'nın 15 Mart'tan önce seçilebileceğini söyledi.

Papa 16. Benediktus'un Pazartesi günü görevden ayrılma kararı almasının ardından gözler, yeni Papa'nın belirlenme sürecine çevrildi.

Vatikan Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, bugün yaptığı açıklamada, "Yeni Papa'nın seçim süreci 15 Mart'tan önce olabilir. Makamın boş olduğunun ilanının ardından 15-20 gün kardinallerin Vatikan'a ulaşması için bir süre verilir. Eğer kardinaller zaten buradaysa tahminen bu süreç daha önce başlayabilir" diyerek yeni Papa'nın seçim sürecinin daha erken bir zamanda gerçekleşebileceğine dikkati çekti.

Lombardi, önceki açıklamalarında, yeni Papa'nın 15 Mart'tan sonraki bir tarihte belirleneceğini ifade etmişti.

Hafta başında görevinden ayrılma kararı aldığını deklare ederek dünya kamuoyunun gündemini sarsan Papa 16. Benediktus, 27 Şubat'ta Aziz Pietro Meydanı'nda son kez inananlara hitap edecek, ardından 28 Şubat Perşembe günü saat 17.00'de Vatikan'dan ayrılacak. Papa 16. Benediktus, resmen görevini 28 Şubat günü yerel saatle 20.00'de bıraktıktan sonra Vatikan'da makamın boş olduğu ilan edilecek ve yeni Papa'nın seçim süreci olan Konklav'a (Conclave) geçilecek.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler