YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Papa hakkında bilinmeyenler
Yeni Papa hakkında bilinmeyenler
15 Mart 2013 10:56
Geçtiğimiz günlerde Papa seçilen Arjantinli Jorge Mario Bergoglio geçmişiyle ve ilginç yaşam tarzıyla kısa sürede dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

 

Fakirlere olan yardımseverliği ve mütevazi yaşam tarzıyla bilinen yeni Papa’nın ilginç özellikleri bununla da sınırlı dedil.
 
Lüks yaşam karşıtı olan Papa işe de her gün otobüs ile gitmekte. Güney Amerika’dan Papa seçilen ilk kişi olan I. Francis Buenos Aires'te 17 Aralık 1936'da dünyaya geldi. İtalya’dan Arjantin’e göçen bir ailenin 5 çocuğundan biri olan Papa gençliğinde geçirdiği bir solunum enfeksiyonu hastalığı sonrasındaysa 22 yaşında bir akciğerini kaybetti.
 
Sosyal medyada da oldukça aktif olan I. Francis, seçimlere girerken dahi Facebook’ta paylaşımlarda bulunmaktaydı. Kimya, felsefe, psikoloji alanlarında eğitim alan Papa 1969 yılında ise rahip olmuştu. 2005’teki seçimlerde selefi 16. Benediktus'tan sonra ikinci sırada yer alan yeni Papa seçildikten soranki balkon konuşmasında ise, “Tüm dünya sevgi ve kardeşlik yolunda ilerlemeli' dedi.
 
 
İHA
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler