20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya14 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır19 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni lider Türkiye'yi müttefik ilan etti
Yeni lider Türkiye'yi müttefik ilan etti
26 Mayıs 2014 15:30
Ukrayna'da seçimi kazanan Peter Poroşenko, yaptığı ilk zafer konuşmasında Türkiye'yi özellikle Kırım konusunda müttefik ilan etti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde seçim karargahında oy sayımını izleyen milyarder işadamı Poroşenko, zaferinin perçinleştiğini görünce ilk basın toplantısını düzenledi.

Ukrayna halkı 21 Şubat "Maidan" devrimi sonrası ülkeden kaçan önceki lider Viktor Yanukoviç'in yerine geçecek yeni devlet başkanını belirlemek için sandık başına gitti. 35.5 milyon seçmenden yüzde 60 kadarının oy kullandığı seçimlerde, bu sabah itibarıyla oyların yarısına yakını sayıldı. "Çikolata Kralı" lakaplı Poroşenko yüzde 54'le yarışı ilk sırada götürürken, en güçlü rakibi eski Başbakan Yuliya Timoşenko ise yüzde 13'te kaldı.

Bu sonuçlar sandık çıkış anketleriyle de uyum gösterdi. Bu anket sonuçları da Poroşenko'nun yüzde 56, Timoşenko'nun yüzde 13 oy aldığını gösteriyor.

"Türkiye ile aynı görüşeyiz"

Yemin ederek cumhurbaşkanı görevine başladığında izleyeceği program hakkında ilk ipuçlarını veren Poroşenko, "Ukrayna'nın hiçbir zaman ve hiçbir koşulda taviz vermeyeceği temel ilkelerini sıralamak istiyorum. Bunların başında ülkemizin federasyon olmayacağıdır.

İkinci önemli husus Ukrayna hiçbir zaman Kırım'da yapılan referandum sonuçlarını tanımayacak. Bu konuda komşumuz Türkiye ile tamamen aynı görüşteyiz. Türkiye de Kırım referandumunu tanımıyor ve orada Rusya varlığını kabul etmiyor. Üçüncü önemli prensip izlenecek dış politikayla ilgili. Buradan tüm dünyaya nasıl bir yol seçeceğimizi sadece ve sadece Ukrayna halkı tarafından belirleneceğini ilan ediyorum. Pazar günkü seçimlerde halkımın bana verdiği oyları da zaten Avrupa yolu seçimi için verilmiş sayıyorum" dedi.

Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimlerinin ardından zaferini ilan eden Poroşenko'yu zorlu görev bekliyor. Nitekim Ukrayna'nın doğu ve güneydoğusundaki Donetsk ve Lugansk gibi büyük kentler Rusya yanlılarının kontrolü altında. Seçimden sonra yaptığı konuşmada ilk ziyaretini Donetsk'e yapacağını açıklayan Poroşenko, öncelikle ülke içinde yeniden huzur ve istikrarı sağlamayı amaçlıyor.

Poroşenko kmdir?

1965 Odessa doğumlu iş adamı ve milletvekili Petr Poroşenko, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengin iş adamları arasında gösteriliyor.

Çikolata kralı

Kiev Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi mezunu Poroşenko, 1990'lı yıllarda iş hayatına atılarak birçok şekerleme ve çikolata fabrikası satın aldı. Daha sonra bu fabrikaları "Roshen" şirketler grubu adı altında bileştirdi ve halk arasında "Çikolata Kralı" olarak anılmaya başlandı. Poroşenko'ya ait çikolata ve şekerleme fabrikalarında üretilen ürünlerin yarısı Rusya'ya ihraç edilirken, iş adamının Rusya'da da çikolata fabrikası bulunuyor.

Siyasi hayatı

Poroşenko, geniş malvarlığına rağmen son yıllarda iş dünyasından çok siyaset sahnesindeki varlığıyla ön plana çıkıyor. 2005'de ülkede gerçekleştirilen batı yanlısı "Turuncu devrim"in ardından başa gelen Viktor Yuşçenko döneminde Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevine getirilen Poroşenko, ardından Ukrayna Ulusal Bankası'nın başkanlığını yaptı.

Ukrayna'nın eski başbakanı Yulia Timoşenko'nun kabinesinde de yer alan Poroşenko, 2009-2010 yıllarında Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturdu.

Poroşenko, Timoşenko'nun ardından Nikolay Azarov hükümetinde de yer alırken, 2012'de Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı görevini üstlendi.

Muhalefet gözterilerinde ön sıralardaydı

Ukrayna'da eski devlet başkanı Viktor Yanukoviç'e yönelik başlatılan ve 100'den fazla kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan muhalefet gösterilerinde ön saflarda yer alan Poroşenko, zaman zaman muhalefeti finanse etmek suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Gerek 2005'deki "turuncu devrim" gerekse "meydan olayları" sırasında sahip olduğu haber kanalı "5 Kanal", hükümet aleyhtarı yayınlarıyla dikkati çekti.

Petr Poroşenko'yu oldukça zorlu görev bekliyor. Ülkenin doğu ve güneydoğusundaki Donetsk ve Lugansk gibi büyük şehirler Rusya yanlılarının kontrolünde bulunuyor. Nitekim Poroşenko da seçimden sonra ilk olarak bu bölgeyi ziyaret ederek sorunu çözeceğini açıkladı. Poroşenko geçmişte Batı yanlısı hükümetlerde yer almasına rağmen, Rusya ile ilişkileri de gözardı etmiyor. Seçimelrden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşeceğini söyleyen Poroşenko, "Rusya'yla diyalog kurmadan Ukrayna'da istikrarı sağlamak mümkün değil" diyerek, bakış açısını ortaya koymuştu.

Devlet Başkanı Poroşenko, kendisini bekleyen zorlu sorunlardan Kırım konusunda ise Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu belirtiyor. Bu konuda hiçbir şüphenin olmadığını kaydeden Poroşenko'nun sorunu nasıl çözeceği ise merak konusu.

Orta vadede Poroşenko'nun çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri ise ülkedeki ekonomik kriz. İflasın eşiğine gelen Ukrayna'ya acil sıcak para gerekiyor ancak sorun bununla da çözülebilecek gibi değil. Ülkede istihdam yaratılması ve yeniden güven duygusunun oluşturulması Poroşenko'yu bekleyen zorlu görevler arasında.

Poroşenko, aynı zamanda Lutsk Motorlu Araç Fabrikası ve haber kanalı 5 Kanal'nin de sahibi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler