YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni hükümet göreve başladı
Yeni hükümet göreve başladı
21 Aralık 2010 09:01
Kırgızistan'da Almazbek Atambayev'in başbakanlığındaki koalisyon hükümeti göreve başladı.

Kırgızistan'da, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Almazbek Atambayev'in başbakanlığındaki koalisyon hükümeti resmen göreve başladı.

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva'nın hükümeti onaylamasının ardından ilk toplantısını yaptı.

Atambayev, ilk kabine toplantısında, Maliye Bakanlığının, öğretmen maaşlarının artırılabilmesi için kaynak araştırması yapması talimatını verdi. Ayrıca, 2011 bütçesinin meclisten geçirilebilmesi için hazırlıkların tamamlanmasına karar verildi.

Bu arada, Kırgızistan'ı 5 yıl yöneten Kurmanbek Bakiyev'in iktidarının devrilmesinden 8 ay sonra kurulan koalisyon hükümetinde bakanlıklar ve önemli görevler üç parti arasında şöyle paylaşıldı:

Sosyal Demokrat Parti: Başbakanlık, ülkenin güneyinde İmar ve Kalkınma konularından sorumlu Başbakan Yardımcılığı, güvenlik birimlerinin koordinasyonundan sorumlu 4. Başbakan Yardımcılığı ve Avrasya Ekonomi Topluluğu (EVRAZES) Temsilciliği, Başbakanlık İdaresi Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Gençlik Bakanlığı.

Cumhuriyet Partisi: Ekonomi alanından sorumlu Başbakan Birinci Yardımcılığı, Ekonomi Yönetimi Bakanlığı, Devlet Mal Varlığı Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Halk Sosyal Koruma Bakanlığı.

Milliyetçi Ata Jurt Partisi: Meclis Başkanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İş, Göç ve Çalışma Bakanlığı, Acil Durumlar Bakanlığı, Kültür ve Haberleşme Bakanlığı, Su İşleri Bakanlığı.

Koalisyon hükümetinin resmen göreve başlamasıyla nisan ayındaki devrimin ardından kurulan geçiş hükümeti de düşmüş oldu.

Geçiş hükümetinde yer alan 6 bakan görevlerini korurken diğer bazı bakanlara da Cumhurbaşkanlığı İdaresinde çeşitli görevler verildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Otunbayeva, Abibilla Kudayberdiyev'i Savunma Bakanlığına, Keneşbek Düşebayev'i de Milli Güvenlik Komitesi (GKNB) Başkanlığına atadı.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler