YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemin krizine çözüm arayışları...
Yemin krizine çözüm arayışları...
27 Haziran 2012 23:42
Mısır'da cumhurbaşkanlığı yemin krizini aşmak için yeni bir öneri sunuldu.

Müslüman Kardeşler Hareketi ile Hürriyet ve Adalet Partisi'nin, cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'nin yemini nerede edeceğiyle ilgili yaşanan krizin çözümü için Yüksek Askeri Konsey'e yeni bir öneri sundukları belirtildi.

Elde edinilen bilgiye göre bilgiye göre, Askeri Konsey'e sunulan yeni öneride, ''Mursi'nin, Anayasa Mahkemesi önünde yemin edebileceği, ancak halkın egemenliğini temsil edecek Mısır'ın önde gelen siyasilerinin ve bir grup milletvekilinin de yemin töreninde hazır bulunması'' gerektiği belirtildi.

Siyasi kaynaklar, önerinin hem Yüksek Askeri Konsey hem de yeminin Tahrir Meydanı'nda olması için ısrar eden siyasi güçler tarafından genel anlamda kabul göreceği görüşünü taşıyor.

Kaynaklar, bu önerinin, Müslüman Kardeşler Hareketi'nin ''yeminin Tahrir Meydanı'nda olması'' görüşünden vazgeçtiği anlamına geldiğini ifade etti.

Mısır'daki 1971 Anayasası ve Mart 2011'de geçici olarak değiştirilen maddede, cumhurbaşkanının parlamentoda halkın temsilcileri önünde yemin etmesi gerektiği belirtilirken, Yüksek Askeri Konsey'in anayasaya koyduğu ek maddelerde bu konuda açık bir ifade bulunmuyor.  AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler