YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'den sıcak gelişme...
Yemen'den sıcak gelişme...
01 Mart 2011 10:03
Yemen'de muhalefet cephesi, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in ulusal birlik hükümetine katılma çağrısını reddetti.

Yemen'de 32 yıldır iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih aleyhtarı gösteriler devam ederken, muhalefet cephesi Salih'in ulusal birlik hükümetine katılma çağrısını reddetti.

Yerel Yemen Times gazetesinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, muhalefet cephesinin aday göstermesi halinde Cumhurbaşkanı'nın bir kaç saat içinde bir hükümet kurmaya hazır olduğunu söylemesi üzerine muhalifler, öneriyi yeterli bulmayarak Salih'in önerisini geri çevirdi.

Muhalefet koalisyonunun sözcüsü Muhammed Essabri, Salih yönetiminin yıkılmasını isteyen halkın yanında olduklarını, bundan dönüş olmadığını, gösterilerin ülke genelinde artarak devam edeceğini belirtti.

Ülkenin iki güçlü aşiretinin lideri iki gün önce Salih'i desteklemekten vazgeçtiğini açıklamıştı.

Yemen'de protesto eylemlerini ilk başta ''Kabul edilemez'' olduğunu söyleyen Salih'i, geçen hafta emniyet güçlerine, hükümet karşıtlarına şiddet kullanılmaması yönünde talimat vermişti.

Bu arada, başını Islah Partisi'nin çektiği muhalefet koalisyonu, protestocularla dayanışma içinde olduğunu göstermek için yarınki gösterilere katılacaklarını açıkladı. Muhalefet daha önce protestolara açık destek vermediğini, eylemlerin halkın kendi iradesiyle ortaya çıktığını savunuyordu.

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü, ülkede gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda bu güne kadar 27 kişinin öldüğünü duyurdu.


BİNLERCE KİŞİ PROTESTOLARINI SÜRDÜRÜYOR

Sana Devlet Üniversitesi önününe toplanan binlerce kişi ülkenin en büyük ikinci kenti Aden' de polis tarafından öldürülenleri anmak için protesto eylemi düzenledi.

Daha önceki eylemlere göre kadınların ön planda olduğu protesto gösterilerinde Cumhurbaşkanına hakaret içeren pankartlar, karikatürler asıldı. Kadınların anonsları, okunan şiir ve ezgilerle coşan kalabalık Salih'in aleyhine attığı ağır sloganlara polisin müdahale etmemesi dikkat çekti.

Yarın bugüne kadarki en büyük eyleme hazırlanan protestocular, 3, 7 ve 10 Martta yüksek katılımlı eyleme hazırlanıyorlar.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler