YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'den flaş açıklama: Operasyonlar ne zaman bitecek?
Yemen'deki Kararlılık Fırtınası operasyonu Sözcüsü Tuğgeneral Asiri, operasyonun, en kısa zamanda olumlu sonuçlarla sona ereceğini bildirdi.
Yemen'den flaş açıklama: Operasyonlar ne zaman bitecek?
12 Nisan 2015 / 22:33 Güncelleme: 12 Nisan 2015 / 22:34

Suudi Arabistan öncülüğündeki "Kararlılık Fırtınası" operasyonu Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, Riyad'daki hava üssünde düzenlediği basın toplantısında, operasyonun belirlenen hızda sürdüğünü söyledi.

Operasyonda hedeflerin gerçekleştiğini ifade eden Asiri, "Koalisyon güçlerinin düzenlediği askeri operasyon devam ediyor ve istenilen hedefleri gerçekleştiriyor. Bu operasyonlar, olumlu sonuçlarla en kısa zamanda sona erecek" dedi.

Asiri, Husi milislerinin askeri teçhizattan ve lojistik üslerden faydalanmasının önüne geçmek için Aden ve ülkenin kuzey bölgelerindeki illerde faaliyet gösteren halk komitelerine destek vermeye çalıştıklarını belirtti.

Suudi Arabistan sınırında Husilerle yaşanan çatışmalara ilişkin de Asiri, ülke sınırlarının bireysel saldırılardan etkilenmeyeceğini ve Husi milislerinin bu bölgeye zarar verme imkanı bulamayacağını söyledi.

Marib'de çatışma: 32 ölü

Öte yandan, Yemen'in Marib kentinde Husiler ile Yemen ordusunu destekleyen silahlı kabile grupları arasında çatışma çıktı.

Çatışmada Husilerden 22 kişi, kabile mensuplarından 10 kişi yaşamını yitirdi.

Yemen'de, Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i geçici merkez ilan etmiş ve bazı ülkeler, diplomatik temsilciliklerinin faaliyetlerini burada sürdüreceğini açıklamıştı.

Bu gelişmelerden sonra Husilerin, Aden'e doğru hareket ederek, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmeleri üzerine, Hadi yönetiminin, Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatını başlatmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler