YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'deki saldırılarda 19 kişi öldü
Yemen'deki saldırılarda 19 kişi öldü
16 Ocak 2016 03:25
Yemen'in orta kesiminde bulunan Taiz kentinde çıkanlar çatışma ve bombardımanlarda 2'si sivil 19 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Taiz'in batısındaki El-Murur ile güneydoğusundaki Seabat, Cehmeliyye mahalleleri ve Sabr Dağı köylerinde çıkan çatışmaların yanı sıra savaş uçakları tarafından düzenlenen bombardımanlarda Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarından 12, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi destekleyen Halk Direniş Güçleri'nden (HDG) ise 5 kişi yaşamını yitirdi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının, Husiler ile Salih yanlılarının özellikle kentin kuzey ve güneybatısında bulunan mevzilerini vurduğu belirtildi.

Husiler ile Salih yanlısı güçlerin kentin pek çok yerleşim bölgesine, top ve katyuşa füzeleri ile düzenlediği saldırılarda biri kadın 2 sivilin öldüğü, 6'sının da yaralandığı kaydedildi.

- WHO'dan "güvenlik koridoru açılsın" çağrısı

Bu aradaDünya Sağlık Örgütü (WHO), Taiz halkının sağlık ihtiyaçlarının karşılanması konusunda durumun endişe verici boyutlara ulaştığını belirtti. Örgüt, kentte yaşayan sivillere, gerekli yardım malzemelerinin ulaştırılabilmesi için "acil" olarak güvenlik koridorları oluşturulması çağrısında bulundu.

WHO Ortadoğu Direktörü Ala Alvan da internetteki resmi sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, "çeşitli sağlık malzemeleri ve 500 oksijen tüpü bulunan yardım tırlarının 14 Aralık 2015'ten bu yana kentte girişine izin verilmediğini" belirtti. 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler