YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'deki barış görüşmeleri devam ediyor
Yemen'deki barış görüşmeleri devam ediyor
01 Kasım 2015 01:44
BM Özel Temsilcisi Ahmed, Yemen barış görüşmelerine yeniden başlanması meselesini görüşmek üzere Suudi Arabistan'a gitti
Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled eş-Şeyh Ahmed'in, Yemen hükümeti ile çatışan taraflar arasındaki barış görüşmelerine yeniden başlaması meselesini görüşmek üzere Suudi Arabistan'a gittiği bildirildi.

Yemen hükümetine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, BM Özel Temsilcisi Ahmed, hükümet temsilcileriyle Ensarullah Hareketi (Husiler) arasındaki barış görüşmelerine devam edilmesi meselesini görüşmek üzere Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitti.

Ahmed'in, Riyad'da Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve yardımcısı Halid Bahhah ile bir araya geleceği belirtildi.

Görüşmelerde, Husilerle askıya alınan barış görüşmelerinin başlaması için yeni bir tarih belirlenmesi konusunun ele alınacağı ifade edildi.

Yemen hükümetinin, BM'nin, Husilerin ele geçirdiği şehirlerden çekilmesini öngören 2216 sayılı kararının uygulamaya geçmesi amacıyla Husiler ve onlara destek veren devrik lider Ali Abdullah Salih ile doğrudan görüşmelere hazır olduğu belirtildi. Doğrudan müzakerelerin kasım ayı ortalarında yapılmasının beklendiği kaydedildi.

Hükümet ile Husiler arasında ekim ayı sonunda İsviçre'nin Cenevre kentinde başlaması planlanan barış görüşmelerinin askıya alındığı bildirilmişti.

 

AA

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled eş-Şeyh Ahmed, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, görüşmelerin Husiler ve hükümet arasındaki tutumun farklılaşması nedeniyle askıya alındığını belirtmişti.

Hükümet kaynakları, Husiler ve devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin Taiz'de sivillere yönelik işledikleri suçların hükümetin görüşmelerde geri adım atmasına neden olduğunu ifade etmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler