YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de saldırı: 4'ü çocuk 8 sivil öldü
Yemen'de saldırı: 4'ü çocuk 8 sivil öldü
06 Kasım 2015 07:23
Husiler ile devrik cumhurbaşkanı Salih'e bağlı güçlerin Taiz'e düzenlediği saldırılarda 4'ü çocuk 8 sivil hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı

Yemen'de Şii Ensarullah hareketi (Husiler) ile devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı güçlerin Taiz kentine düzenlediği saldırılarda ve Husiler ve Salih yanlısı güçler ile Halk Direnişi Güçleri (HDG) arasında çıkan çatışmalarda 4'ü çocuk 26 kişinin hayatını kaybettiği, 28 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin hastane yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Husilerin Safa, Sebat, Dumga semtleri ile Sabr Dağı köylerine havan toplarıyla düzenlediği saldırılarda 8 sivil yaşamını yitirdi, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 7 kişi yaralandı.

- Çatışmalarda HDG'den 5, Husilerden 13 kişi öldü

Kentte HDG ile Husiler arasında çıkan çatışmalarda da HDG'den 5 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı, Husilerden ise 4 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Şebve ilinde de dünden bu yana taraflar arasında süren çatışmalarda 9 Husi militanın öldüğü belirtildi.

Aden ile Sana arasında yer alan stratejik öneme sahip Taiz kentinde, yaklaşık 6 aydır Husiler ile hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı HDG, birkaç ay önce büyük kısmında kontrolü sağladığı, kentin giriş kısımlarının ise Husilerin denetimi altında olduğu ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler ve Kızılhaç gibi uluslararası kurumlar Husileri, Taiz'e gıda ve ilaç girişini engellemek ve bölgeyi abluka altına almakla suçluyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri geçen mart ayında, yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler