YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de ordu ile husi çatışması devam ediyor
Yemen'de ordu ile husi çatışması devam ediyor
25 Eylül 2014 08:28
Yemen'de, Husi Ensarullah Hareketi üyelerinin, başkent Sana'daki Ulusal Güvenlik Karargahı'na (istihbarat) baskın düzenleyerek, bina içindeki bazı tutukluları serbest bıraktığı bildirildi.

Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, silahlı Husi militanları, başkent Sana'nın kuzeydoğusunda bulunan Sarf bölgesindeki istihbarat karargahını kuşattıktan sonra binaya baskın düzenledi. Husiler, karargahta bulunan tutuklulardan bazılarını serbest bıraktı.

Güvenlik kaynakları, serbest bırakılanlardan bazılarının İran vatandaşı olduklarını belirtti.

Baskın öncesinde karargah çevresindekilerden evlerini boşaltmalarını isteyen Husilerin, karargahtaki silah depolarını ele geçirmeyi hedefledikleri bildirildi.

Yemen'de orduyla girdikleri çatışmaların ardından varılan anlaşmaya göre Husiler, daha önce işgal ettikleri resmi kurumlardan bazılarını dün yetkililere teslim etmeye başlamıştı. Bir süredir Yemen Radyo ve Televizyon Kurumu'nda bulunan silahlı Husi militanları, dün televizyon binasını askeri yetkililere teslim etmişti.

Husiler, kentte çok sayıda hükümet, emniyet ve askeri kurumu hala elinde bulunduruyor.

Yemen'de, yönetim ile başkent Sana'ya giren Husiler arasında 21 Eylül'de imzalanan anlaşmada, "3 gün içinde yeni hükumet kurulması, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, hiçbir siyasi partiye üye olmayan birine başbakanlık görevi vermesi, petrol ürünlerine yapılan zamların düşürülmesi, cumhurbaşkanlığına ayrılıkçı Güney Hareketi ve Husilerden birer yardımcı (müsteşar) atanması ve Husilerin başkent Sana'da kurduğu protesto çadırlarının kaldırılması" gibi maddeler yer alıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler