YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de meclis acil toplanacak
Yemen'de meclis acil toplanacak
22 Ocak 2015 23:52
Yemen Meclis Başkanı Yahya Ali er-Rai, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve hükümetin istifası üzerine meclisi Pazar günü acil toplantıya çağırdı.

Rai, mensubu olduğu Genel Halk Kongresi Partisi'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, Pazar günü gerçekleşecek meclis oturumunda, Hadi ve hükümetin istifa gerekçelerinin ele alınacağını belirtti.

Bu arada isminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Hadi'nin hala başkent Sana'daki Sittin Caddesi'nde yer alan evinde olduğunu ifade ederek, "Husiler, Hadi'nin evinin olduğu bölge ve Sana'nın caddelerine yayılıyorlar. Görünen o ki, Hadi'ye zorunlu ikamet uygulanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yetkili, Sana Havaalanı'nı ele geçiren Husi militanlarınca oluşturulan "seyahat yasağı listesinde" Hadi'nin olup olmadığına ilişkin ise bilgi sahibi olmadıklarını aktardı.

Öte yandan Hukuk İşleri Bakanı Muhammed Mihlafi'nin basın bürosundan yapılan açıklamada, Bakan'ın Sana'daki evinde zorunlu ikamete tabi tutulduğu kaydedildi.

Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümet, "Husi Ensarullah Hareketi'nin yönetime müdahale ettiği ve mutabık olunan anlaşmalara uymadığı" gerekçesiyle kısa bir süre önce istifasını Cumhurbaşkanı Hadi'ye sunmuştu. Hükümetin bu kararının ardından kısa bir süre sonra da Cumhurbaşkanı Hadi istifa etmişti.

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. Bu gelişmelerin ardından önceki gün, Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği iddia edilmişti.

Daha sonra Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, "anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi" konularında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Ayrıca Husiler'in, bin Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiği ifade edilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler