YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de "krizi bitirme" girişimleri
Yemen'de "krizi bitirme" girişimleri
12 Eylül 2014 00:21
Cumhurbaşkanı Hadi'nin, Siyasi Danışmanı İryani ile Sana Valisi Hilal'i, Husi hareketinin lideri Abdulmelik'le görüşmek üzere Sada kentine gönderdiği belirtildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Siyasi Danışmanı Abdulkerim el-İryani ile başkent Sana Valisi Abdulkadir Hilal'i, Husi hareketinin lideri Abdulmelik el-Husi ile görüşmek üzere Sa'da kentine gönderdiği bildirildi.

Hükumet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanının talimatıyla Sa'da kentine giden temsilciler, hükumet ile Husiler arasındaki krizi bitirmek için hazırlanmış bir anlaşma taslağı götürdü.

Anlaşma taslağı, Husilerin başkent Sana'nın girişlerindeki çadırlarını kaldırması ve kentteki eylemlerini sonlandırması karşılığında dizel fiyatlarında 2,3 dolar inidirme gidilmesi ve ulusal birlik hükumetinin oluşumunu başlatmayı teklif ediyor.

Söz konusu teklife Husilerden ön onay geldiği ancak hükümet kurulmadan eylemleri sonlandırmaya karşı çıktıkları, temsilcilerin ise bu ihtilaflı meseleyi hareketin lideri Husi ile görüşmek istediği öğrenildi.

Merkezi, Yemen'in kuzey bölgesindeki Sa'da kentinde bulunan Husi hareketi "Ensarullah", İran'ın Kum kentinde eğitim gören Hüseyin Bedreddin el-Husi tarafından 1992'de kuruldu. Husi'nin 2004'te öldürülmesinin ardından liderliğini Abdulmelik el-Husi'nin yaptığı grup ile Yemen ordusu arasında o tarihten bu yana zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

Son dönemlerde "hükümetin istifası" ve "akaryakıt zamlarının geri alınması" için eylem yapan Husilerin ayrıca "elektrik kesintilerinin sona ermesi ve Husilere hükümette 5 koltuğun verilmesi" gibi talepleri bulunuyor.

Hadi, 2 Eylül Salı günü, "ülkenin krizden çıkması için" bir hafta içerisinde yeni hükümet kurulması ve akaryakıt fiyatlarının düşürüleceğini  açıklamış ancak Husiler eylemlerine devam etme kararı almıştı.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler