YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de koalisyon 'yanlışlıkla' sivilleri vurdu
Yemen'de koalisyon 'yanlışlıkla' sivilleri vurdu
01 Kasım 2015 14:58
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'in Taiz kentinde sivillerin yaşadığı bir evi "yanlışlıkla" vurduğu, olayda 4 kişinin öldüğü bildirildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'in Taiz kentinde sivillerin yaşadığı bir evi "yanlışlıkla" vurduğu, olayda 4 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) kaynaklarından alınan bilgiye göre, "koalisyon uçaklarının "yanlışlıkla" Taiz'in Vadi el-Medam mahallesinde sivillerin yaşadığı bir evi vurması sonucu, evde bulunan 4 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. 

Söz konusu evin tamamen yıkıldığı, çevre evlerde ise hasar oluştuğu ifade edildi.

Yaklaşık 7 aydan bu yana Husiler ve eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih destekçileri ile Hadi yanlısı HDG arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Taiz'de, daha önce de koalisyon güçleri birkaç defa "yanlışlıkla" sivilleri vurmuştu.

Öte yandan Yemen'in İbb vilayetinde HDG güçlerinin Husi militanların taşındığı devriye aracına saldırı gerçekleştirdiği, olayda ölü ve yaralılar olduğu belirtildi.

Çatışan tarafların BM ara buluculuğunda bir araya gelmesi bekleniyor

Yemen'de çatışan tarafların ilerleyen günlerde, 1 yıldan fazladır devam eden savaşı sonlandırmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) ara buluculuğunda bir araya gelmesi bekleniyor.

BM, müzakerelerin başlayacağı tarihi henüz belirlemedi ancak BM'nin Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled eş-Şeyh Ahmed'e ait açıklamada, müzakerelerden önce 2 hafta boyunca istişare görüşmelerinin yapılacağı belirtiliyor.

Başta, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) ile Avrupa Birliği (AB) olmak üzere önemli uluslararası örgütler, tarafların şartsız müzakerelere başlaması için çağrıda bulunurken, çatışmada taraf olan Yemen’in meşru hükümeti ile Ensarullah Hareketi (Husiler) bazı şartlar öne sürüyor.

Yemen hükümeti, Husilerin, kentlerden çekilmesini öngören BM'nin 2 bin 216 sayılı kararını yerine getirmesi gerektiğini vurgularken, Husiler, Umman'ın başkenti Maskat’ta ele alınan ancak hükümetin BM kararını baypas etmek olarak gördüğü 7 konuya bağlı olduklarını ifade ediyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler