YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de İran ve Husiler protesto edildi
Yemen'de İran ve Husiler protesto edildi
13 Mart 2015 16:13
Yemen'in Hudeyde kentinde Cuma namazının ardından kentin Sana Caddesi'nde toplanan yüzlerce kişi, Ensarullah Hareketi'ni (Husiler) ve İran'ı protesto etti.

 

Yemen'in liman kenti Hudeyde'de ''Husi karşıtı'' yürüyüş düzenlendi.

Cuma namazının ardından kentin Sana Caddesi'nde toplanan yüzlerce kişi, Ensarullah Hareketi'ni (Husiler) ve İran'ı protesto etti.

Husilerin ülke siyasetine müdahalesini ''darbe'' olarak nitelendiren protestocular, İran'ı Yemen'in içişlerine karışmakla suçladı.

Husi karşıtı sloganlar atan protestocular, önceki gösterilerde gözaltına alınan aktvistlerin serbest bırakılmasını talep etti.

Başkent Sana'yı 21 Eylül 2014'te kuşatan Husiler, sırasıyla Hudeyde ve İbb kentlerini de kontrol altına almıştı. Husilere bağlı silahlı kişiler, Hudeyde kentinde düzenlenen gösterilere ''gerçek mermi'' kullanarak müdahale etmiş ve bir çok aktivisti gözaltına almıştı.

Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen'de hükümet ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin ocak ayında istifa ettiğini açıklamasının ardından Husiler, 6 Şubat'ta meclisi feshettiklerini duyurmuştu. Husilerin siyasete silahlı müdahalesi, ''darbe" olarak nitelendirilmişti. Husilerin bu süreçte Sana'daki evinde gözetim altında tuttuğu Hadi, 21 Şubat'ta Aden'e gitmiş ve burada "Cumhurbaşkanı" sıfatını kullanarak yaptığı açıklamada, "Husilerin 21 Eylül tarihinden itibaren aldığı kararların geçerli olmadığını" ifade etmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler