YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de Husilere karşı gösteri
Yemen'de Husilere karşı gösteri
24 Ağustos 2014 23:39
Yemen'in başkenti Sana'da, Husilere karşı yürüyüş düzenlendi.

Ez-Zübeyri Caddesi'nde toplanan binlerce Husi karşıtı, "Ulusal bütünlük ve uyumun sağlanmasını, şiddetten vazgeçilmesini, birlik ve cumhuriyet rejiminin korunmasını" istedi.

Göstericiler, "Ulusal Diyalog Konferansı"nde alınan kararların uygulanmasını, silahlı grupların silahsızlandırılmasını ve hükümetten ekonomik reform uygulamasını talep etti.

Husilerin Sana'da bazı noktaları kuşatmasını, ''Ulusal Diyalog Konferansı kararlarına isyan ve ülkede huzursuzluk çıkarma" olarak nitelendiren eylemciler, "Ayrılık, mezhep savaşı ve istikrarsızlık" karşıtı sloganlar attı.

Öte yandan, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbi Mansur Hadi'nin, ülkedeki sorunların çözümü için yarın "büyük bir toplantı" düzenlenmesini istediği bildirildi.

Hükümet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hadi, Cumhurbaşkanlığı Arabuluculuk Komitesi ile Husiler arasındaki müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından,  ülkedeki sorunların çözümü için ordu, hükümet, devletin üst düzey yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kadınlar ve gençlerin katılımıyla yarın büyük bir toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundu.  

Cumhurbaşkanlığı Arabuluculuk Komitesi üyeleri, hükümetin düşürülmesi talebiyle gösteriler düzenleyen Husilerin lideri Abdulmelik el-Hulsi ile eylemlerinin durdurulması için görüşmek üzere perşembe günü Sada'ya gitmişti.

 

AA

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler