YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de Husi saldırılarında 4 sivil öldü
Yemen'de Husi saldırılarında 4 sivil öldü
10 Haziran 2015 23:34
Yemen'de Husi Ensarullah hareketinin Taiz kentinde gerçekleştirdiği saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 50'sinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Husilerin Taiz'de sivillerin yaşadığı bölgelere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 4 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı. Hastane kaynakları, kentte halka kan bağışı yapmaları yönünde sıkça anonslar yapıldığını belirtirken, şehirde pek çok binanın yandığı ve hala dumanların yükseldiği ifade edildi.

Elektrik santralleri vuruldu

Öte yandan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı uçakların, Yemen'in güneyindeki Aden kentinde düzenlediği "hatalı" bombardımanda kentteki elektrik santrallerinin zarar gördüğü, saat 11.00'den itibaren santrallerin çalışmadığı belirtildi.

Aden Elektrik Kurumu'nda görevli mühendis Salim el-Velidi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Koalisyon uçakları öğle saatlerinde düzenlediği hava saldırısında Krater, Hur Mesker, el-Mualla ve el-Kalua semtlerinin elektrik ihtiyacını karşılayan santral bütünüyle yıkıldı" dedi.

Hava saldırısında söz konusu elektrik santralinin bekçisinin öldüğünü dile getiren Velidi, onarım işlemlerinin uzun süre alabileceğini söyledi. Velidi ayrıca bu elektrik santralindeki yıkımdan diğer santrallerin de etkilendiğini ve kentin tümünde elektrik kesintilerine yol açtığını kaydetti.

Yemen, 4 İran gemisini alıkoydu

Bu arada Yemen Deniz Kuvvetleri'nin sürpriz şekilde Sokotra Adası limanına ulaşan 4 İran gemisini alıkoyduğu bildirildi.

AA muhabirine konuşan güvenlik kaynakları, şu an Sokotra Adası limanında bulunan İran gemilerinin içinde ne olduğunu bilmediklerini belirtti.

Yemen karasularının kontrolünü Arap koalisyonu elinde bulunduruyor ve herhangi bir geminin ülkeye girişine izin vermiyor. Ancak Hint Okyanusu'ndaki Sokotra Adası koalisyonun kontrolünde bulunmuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler