YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de hükümet kuruluyor
Yemen'de hükümet kuruluyor
20 Ağustos 2016 16:18
Yemen'de devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi (GPC) ve Husilerin katılımıyla oluşturulan Yüksek Siyasi Konseyin Başkanı Salih es-Samad, birkaç gün içinde hükümetin kurulacağını söyledi.

Başkent Sana'daki Es-Sebin Meydanı'nda Yüksek Siyasi Konseyin kurulması münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Samad, "Birkaç gün içinde ulusal hükümetin kurulması yönünde karar alındı. Söz konusu adım, gelecek yılki seçimlerde ülkenin istikrara kavuşması amacıyla yapılacak tüm çalışmaların birleştirilmesi hedefiyle atıldı." dedi.

Samad, Yüksek Siyasi Konseyin toplumun taleplerine karşılık vermek ve düşmanların sızmaya çalıştığı boşlukları doldurmak amacıyla kurulduğunu ancak pek çok sorunla da karşı karşıya olduğunu ifade etti. 

Yemenlilerin acil ihtiyaçlarının giderilmesinin öncelikleri olduğunu aktaran Samad, ülkedeki güvenlik durumunun normalleştirilmesiEl-Kaide ve DAEŞ'le mücadele için var güçleriyle çalışacaklarını sözlerine ekledi. 

Yemen'de Husiler ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in partisi GPC, 28 Temmuz'da devlet işlerinin idaresi için Yüksek Siyasi Konsey kurduklarını açıklamıştı. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler