YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de Hadi'ye destek gösterisi düzenlendi
Yemen'de Hadi'ye destek gösterisi düzenlendi
20 Mart 2015 15:59
Yemen'in orta kesimindeki Taiz kentinde cuma namaz sonrası toplanan yüzlerce gösterici, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi desteklerken, Husi Ensarullah Hareketi'ni de protesto etti.

Taiz'deki Özgürlük Meydanı'nda cuma namazı saatinde toplanan göstericiler, kılınan namazın ardından Husi karşıtı sloganlar attı. Göstericiler, Cumhurbaşkanı Hadi'nin yanında olduklarını kaydederken, Aden'de dün yaşanan şiddet olaylarını ve Hadi'ye bağlı silahlı güçler ile Özel Güvenlik Kuvvetleri'ne bağlı askerlerin çatışmasını protesto etti. 

 

Atılan sloganlarda Hadi'nin ülkenin ''meşru cumhurbaşkanı'' olduğu belirtilerek, Sana'da yapılan ''darbe girişiminin'' Aden'de de yapılmak istendiği iddia edildi.

Göstericiler ayrıca, Hadi'nin yürüttüğü ''uzlaşı toplantılarının'' Aden gibi Husi kontrolünden uzak kentlerde yapılmasını ve Aden'in başkent olması fikrini desteklediklerini dile getirdi.

Göstericiler daha sonra olaysız bir şekilde sonlandı.

Dün Aden Uluslararası Havalimanı'nda Özel Güvenlik Kuvvetleri ile Cumhurbaşkanı Hadi yanlısı "Halk Komiteleri" arasında çıkan çatışmalarda 13 kişi ölmüş, 24 kişi yaralanmıştı. Havalimanı Hadi yanlısı birliklerce kontrol altına alınmıştı.

Aden Valisi Abdulaziz bin Habtur, Cumhurbaşkanı Hadi'nin görevden alma kararını tanımayan Özel Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Abdulhafız Sakkaf'ın "çıkardığı isyanın, ordu birlikleri tarafından bastırıldığını" açıklamış, daha önce güvenlik güçlerine teslim olan Sakkaf'ın ise çatışmalar sırasında kaçtığını belirtmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler