YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de Güney kentlere insani yardım ulaşmıyor
Yemen'de Güney kentlere insani yardım ulaşmıyor
18 Mayıs 2015 01:18
Yemen'de yerel saatle 23.00'de sona eren ateşkes kapsamında özellikle güneydeki kentlere yeterli insani yardımın ulaşmadığı belirtildi.

Özellikle yoğun çatışmaların yaşandığı Aden, Taiz, Ed-Dali, Ebyen ve Lahic kentlerinde halkın büyük umut bağladığı ateşkes kapsamında dağıtılan yardımlar ihtiyacı karşılamaya yetmedi.

Yemen'in ticaret ve ekonomi başkenti Aden ve Ebyen halkı, yaşadıkları sıkıntıyı AA muhabirine anlattı.

Aden'in Et-Tevahi ilçesindeki Vaddah Diyalog ve Kalkınma Kurumu Başkanı Arif Naci, "Ne yazık ki, ateşkesten hiç istifade edemedik. Sıkıntılarımız gün geçtikçe artıyor" dedi.

Naci, yardımların başka bölgelere gittiğini ve Aden'e çok az bir kısmının ulaştığını ifade etti.

Ulusal Diyalog Kongresi üyesi Behiyye es-Sekaf, yardımların dağıtılması konusunda koordinasyon eksikliği olduğunu belirterek, "Bilemiyorum bu belki de Husileri topraklarında istemeyen Aden ve ona yakın bölgelere verilmiş bir cezadır" diye konuştu.

Gazeteci Numan Kaid ise ateşkes süresince kentte hiçbir olumlu değişim yaşanmadığını belirterek, Riyad'daki hükümetten Aden'de evlerini terk eden ailelerin sorunlarına çözüm bulması ve yaşanan çatışmaların sona ermesi çağrısında bulundu.

Ebyen halkından Salim Naci el-Fakir de "Ne yardım geldi, ne elektrik, ne su, ne de gazımız var. Gece gündüz evlerimiz bombalanıyor. Büyük umutlar bağladığımız ateşkes de başladığı gibi bitti. Maaşlarımızı alamadığımız için un ve şeker bile satın alamaz olduk, insani yardımlar da gelmeyince bazılarımız açlığın eşiğine geldi" dedi.

Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Yemen'de Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı bildirilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'in Yemen'de 12 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere 5 günlük ateşkes ilan edildiğini açıklamasının ardından kısa süre sonra da Ed-Dali, Taiz ve El-Cevf illerinde ateşkesin ihlal edildiği açıklanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler