YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de cumhurbaşkanı ve hükümet istifa etti
Uzun süredir çatışmaların yaşandığı Yemen'de, Bahhah başkanlığındaki hükümet ile Cumhurbaşkanı Hadi'nin istifa ettiği bildirildi.
Yemen'de cumhurbaşkanı ve hükümet istifa etti
22 Ocak 2015 / 21:12 Güncelleme: 22 Ocak 2015 / 21:13

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir hükümet yetkilisi, yaptığı açıklamada, Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümetin, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye istifasını sunduğunu belirtti.

Yetkili, istifa kararının kesin olduğunu sözlerine ekledi.

Hükümetin istifasının ardından Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin de istifa ettiği bildirildi.

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. Bu gelişmelerin ardından önceki gün, Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği iddia edilmişti.

Daha sonra Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, "anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi" konularında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Ayrıca Husiler'in, bin Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiği ifade edilmişti.

Husi Ensarullah Hareketi militanlarının başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayına düzenlediği saldırılarda ise 18 kişi yaşamını yitirmiş, 96 kişi yaralanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler