YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de çözüme ulaşılamıyor
Yemen'de çözüme ulaşılamıyor
28 Ocak 2015 00:50
BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer'in, ülkede yaşanan krizin çözümü için siyasi taraflarla yaptığı görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

Toplantıya katılan taraflardan alınan bilgiye göre; Bin Ömer'in başkanlığında, Eylül 2014'te "Barış ve Ortaklık Anlaşması"nı imzalayan siyasi oluşumların katılımıyla, "krize çözüm bulunması" amacıyla başkent Sana'da düzenlenen toplantıdan sonuç çıkmadı.

Katılımcılar, "öneriler arasından uygun bir çözüm geliştirmek" için görüşmelere yarın devam edilmesi yönünde karar aldı.

Ensarullah Hareketi tarafından sunulan "Başkanlık Konseyi"nin oluşturulması ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin sunduğu "Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin istifasının parlamentoya sunulması, kabulü halinde geçici olarak cumhurbaşkanlığı görevine Meclis Başkanı Yahya er-Rai'nin getirilmesi" önerileri, toplantının öne çıkan başlıkları arasında yer aldı.

Yemen'de, Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husileri'n Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırmasıyla yeni boyut kazanmıştı.

Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümet de 22 Ocak'ta, "Husi Ensarullah Hareketi'nin yönetime müdahale ettiği" gerekçesiyle istifa etmişti. Hadi de bu gelişmenin ardından kısa bir süre sonra istifasını Meclis Başkanı Yahya Ali er-Rai'ye sunmuştu. Rai ise istifayı reddederek, Meclisi olağanüstü toplantıya çağırmış ancak geçen Pazar yapılacak oturum ertelenmişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler