YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de çatışmalar 8 can aldı
Yemen'de çatışmalar 8 can aldı
09 Eylül 2014 16:13
Yemen'in başkenti Sana'da güvenlik güçleri ile göstericiler arasında meydana gelen çatışmada biri polis olmak üzere ölü sayısı 8'e, yaralı sayısı 58'e yükseldi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Husi Hareketi liderlerinden Ali İmad, Bakanlar Kurulu'nun merkezine doğru yürümek isteyen göstericilere polisin gerçek mermilerle müdahale etmesi sonucu ölü sayısının 7'ye yaralı sayısının ise 58'e yükseldiğini açıkladı.

Öte yandan emniyet kaynakları, göstericiler tarafından açılan ateş sonucu bir polisin hayatını kaybettiğini belirtmişti.

Husi hareketi lideri Abdulmelik el Husi, dün taraftarlarına Sana'daki Tağyir Meydanı'nda toplanmaları çağrısında bulunmuştu.

Merkezi, Yemen'in kuzey bölgesindeki Sa'da kentinde bulunan Husi hareketi "Ensarullah", İran'ın Kum kentinde eğitim gören Hüseyin Bedreddin el-Husi tarafından 1992'de kuruldu. Husi'nin 2004'te öldürülmesinin ardından liderliğini Abdulmelik el-Husi'nin yaptığı grup ile Yemen ordusu arasında o tarihten bu yana zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

Son dönemlerde "hükümetin istifası" ve "akaryakıt zamlarının geri alınması" için eylem yapan Husilerin ayrıca "elektrik kesintilerinin sona ermesi ve Husilere hükümette 5 koltuğun verilmesi" gibi talepleri de bulunuyor.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, 2 Eylül Salı günü "ülkenin krizden çıkması için" bir hafta içerisinde yeni hükümet kurulması ve akaryakıt fiyatlarının düşürülmesine karar verdiğini açıklamış ancak Husiler eylemlerine devam ediyor.

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler