YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de çatışma: 10 ölü 2  yaralı
Yemen'de çatışma: 10 ölü 2 yaralı
02 Mayıs 2015 02:53
Yemen'in güneyindeki Aden kentinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi'ye bağlı Halk Direniş güçleri ile Husi Ensarullah hareketi militanları arasında çıkan çatışmalarda 10 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Hadi'ye bağlı Halk Direniş güçleri ile Husi militanlar ve onlara destek olan ordu birlikleri arasında Aden Havaalanı'nda şiddetli çatışmalar çıktı. Çatışmalarda, aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu Husilerden 10 kişi hayatını kaybetti, Halk Direniş güçlerinden 2 kişi yaralandı.

Bu arada, Halk Direniş güçlerinin, Aden Havaalanı'nın batısı ile kuzeyinde ilerlediği, büyük bir kısmında kontrolü sağladığı ifade edildi.

Husilerin ise havaalanında bazı binaları ve gözetleme kulesini kontrol altında tuttuğu kaydedildi.

Yemen'in çeşitli kentleri, Husiler ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi destekçileri arasında çatışmalara sahne oluyor.

Ülkedeki Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adlı hava harekatı başlatmıştı. Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığını söylemişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler