YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de ateşkes sona erdi
Yemen'de ateşkes sona erdi
18 Mayıs 2015 00:52
Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ilan ettiği 5 günlük ateşkesin sona erdiği bildirildi.

Geçen salı günü yerel saatle 23.00'de başlayan insani amaçlı ateşkes bugün aynı saatte son buldu.

Husilere yakın askeri bir kaynak, koalisyon güçleri ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye destek veren birliklerin ateşkes süresince Sada, Aden, Şebve, Lahic, Dali, Marib, Taiz ve Cevf illerinde 269 ihlalde bulunduğunu iddia etti. 

Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Yemen'de Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı bildirilmişti.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da "Yemen'in Kurtuluşu ve federal devletin inşası" adı altında düzenlenen diyalog konferansında konuşan Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed, Yemen'de ateşkesin en az 5 gün daha uzatılmasını talep etmişti. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'in Yemen'de 12 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere 5 günlük ateşkes ilan edildiğini açıklamasının ardından kısa süre sonra da Ed-Dali, Taiz ve El-Cevf illerinde ateşkesin ihlal edildiği açıklanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler