YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de 3 ölü 17 yaralı
Yemen'de 3 ölü 17 yaralı
02 Ocak 2016 23:10
Yemen'in Taiz kentinde Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlılarının sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda 3 kadının hayatını kaybettiği, 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Husiler ile Salih yanlısı güçleri tarafından Taiz'in güney kesimindeki çeşitli bölgelerde sivil yerleşim yerlerine topçu atışıyla saldırılar düzenlendi. Saldırılarda 3 kadın hayatını kaybederken, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 17 kişinin yaralandığı belirtildi.

- Taiz'e destek kampanyası

Öte yandan Yemenli aktivistler, Taiz'deki Husi ablukasına ve bölgede sivillerin maruz kaldığı şiddet olaylarına dikkati çekmek için sosyal paylaşım sitelerinde "#EndTaizsiege" hashtag'i ile kampanya başlattı.

Kampanyaya destek veren Yemenli Nobel Barış Ödülü sahibi insan hakları aktivisti Tevekkül Karman da sosyal paylaşım sitesi Twitter'da "#EndTaizsiege" hashtag'ini paylaşarak "Taiz abluka ve bombardıman altında. Komada gibi duran bu dünyaya sen de zulüm karşısındaki sözünü söyle" ifadelerini kullandı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'in çeşitli kentlerinde Husiler ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı güçler arasında yaşanan çatışmalar sürüyor. Ülkenin yoğun nüfuslu kentlerinden Taiz de şiddetli çatışmalara sahne olurken Husiler ve Salih yanlıları zaman zaman sivil yerleşim yerlerine saldırılar düzenliyor.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler