YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de 18 Husi militanı öldürüldü
Yemen'de 18 Husi militanı öldürüldü
23 Kasım 2015 21:43
​Yemen'in el-Beyda kentinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçleri (HDG) ile Ensarullah Hareketi (Husiler) militanları arasında çıkan çatışmalarda 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ülkenin orta kesiminde yer alan Beyda vilayetine bağlı Reda kentinde, HDG tarafından Husi ve devrik lider Ali Abdullah Salih yanlısı güçlere yönelik saldırıda 18 militan yaşamını yitirdi, onlarcası yaralandı.

Saldırıda HDG birlikleri, Husi ve Salih yanlısı militanlara karşı RPG roketatarların yanı sıra çeşitli hafif ve ağır silahlar kullandı.

Yaralılardan gösteri

Öte yandan, Taiz kentindeki çatışmalarda yaralanan onlarca vatandaş, aylardır devam eden Husi ablukasını ve kendilerini ihmal etmekle suçladıkları hükümeti protesto için gösteri düzenledi.

Tekerlekli sandalye ve koltuk değnekleriyle Taiz'deki er-Ravza Hastanesi önünde toplanan yaralılar, geçen mart ayından bu yana devam çatışmalarda yaralanan Yemenliler için ülkelerinde veya yurt dışında tedavi imkanlarının oluşturulması talebiyle hükümet yetkilileri ve uluslararası kuruluşlardan yardım istedi.

Yemen'de çatışmalarda yaralanan ve acil tedaviye ihtiyacı olan en az 6 bin yaralıdan bazılarının hayatı boyunca engelli olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

Husiler uzun süredir, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yandaşı HDG'nin kontrolündeki bölgeler ağırlıklı olmak üzere Taiz'i abluka altında tutuyor. İki taraf arasındaki çatışmaların yaklaşık 7 aydır devam etmesi ve yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle kentteki 20 hastaneden 16'sının kapandığı ve bu durumun sağlık alanında büyük sorunlara yol açtığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler ile Kızılhaç gibi uluslararası kurumlar Husileri, Taiz'e gıda ve ilaç girişini engellemek ve bölgeyi abluka altına almakla suçluyor.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler