YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen'de 13 Husi militanı oöldü
Yemen'de 13 Husi militanı oöldü
11 Temmuz 2015 23:17
Yemen'in Marib vilayetinde Ensarullah hareketi (Husiler) ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi güçleri arasında çıkan çatışmalarda 13 Husi militanının öldüğü bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husiler ve Halk Direnişi güçleri arasında Marib vilayetinin batısında yer alan El-Cedan bölgesinde şiddetli çatışma çıktı. Çatışmada altı Husi militanı öldürüldü. 

El-Muhaddera bölgesinde ise ateşkes ilanından kısa bir süre sonra Husilerin, Halk Direniş güçlerinin mevzilerine sızma teşebbüsünün ardından çıkan çatışmada yedi militan hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. 

Öte yandan, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı uçaklar, Lahic ve Dali vilayetlerinde Husilere ait mevzilere hava saldırısı düzenledi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, koalisyon güçleri Husilerin Lahic bölgesindeki askeri mevzilerini bombaladı. Hava saldırılarında çok sayıda ölü ve yaralı olduğu kaydedildi. 

Dali'de ise Es-Sadrin bölgesinde bulunan Husilere ait askeri noktalar hedef alındı. Koalisyona bağlı savaş uçaklarının düzenlediği saldırı sonucu oluşan can kaybına ilişkin bilgi verilmedi. 

BM, önceki gün Yemen'de 10 Temmuz Cuma günü yerel saatle 23.59'da çatışmalara verilecek "ön koşulsuz insani aranın" ramazan sonuna kadar süreceğini duyurmuştu. Bu sürede Yemen'deki tüm bölgelere engelsiz şekilde limanlar ve havaalanları da kullanılarak insani yardım ulaştırılması gerektiği belirtilmişti.

Yemen'de daha önce de 12 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere beş günlük ateşkes ilan edilmiş ancak Husi militanları ateşkesi ilk bir saatin ardından ihlal etmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler