YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen müzakereleri 15 Aralık'ta İsviçre'de başlayacak
Yemen müzakereleri 15 Aralık'ta İsviçre'de başlayacak
07 Aralık 2015 17:14
​Birleşmiş Milletler'in (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Şeyh Ahmed, Yemen'de krizin tarafları arasındaki müzakerelerin 15 Aralık'ta İsviçre'de başlayacağını söyledi.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Ahmed, Yemen'deki krizi sadece siyasi çözümün bitireceğine dikkati çekerek, tarafların müzakerelere katılacaklarını belirtti. 

Ahmed, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) görüşmelere 12 kişilik heyetlerle katılacağını ifade etti.

"Müzakerelerin yapıcı bir atmosferde gerçekleşmesi için 15 Aralık'ta Yemen'de ateşkesin de başlama ihtimali neredeyse kesin" diyen Ahmed, bütün tarafların ateşkes teklifine olumlu cevap verdiğini kaydetti. 

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri mart ayında, yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı. Yemen'de Husiler ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar çeşitli kentlerde devam ediyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler