YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen karar tasarısı BMGK'da oylanacak
Yemen karar tasarısı BMGK'da oylanacak
14 Nisan 2015 05:36
Körfez ülkeleri ile Ürdün, Yemen'de Husilere karşı verdikleri mücadeleye BM Güvenlik Konseyi'nden çıkarılacak bir karar tasarısını eklemek için çalışıyor.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, geçen hafta Ürdün tarafından konseye sunulan karar tasarısı bugün saat 10.00'da (TSİ 17.00) oylamaya sunulacak.

Ürdün'ün dönem başkanlığını yürüttüğü Konsey'deki oylamada veto yetkisi bulunan Rusya'nın tutumu belirleyici olacak. Geçen hafta taraflar, tasarı üzerinde uzun görüşmeler gerçekleştirmiş ve Rusya ikna edilmeye çalışılmıştı.

Yemen'deki hava saldırılarını gerçekleştiren koalisyon ülkelerince hazırlanan ve Ürdün tarafından sunulan karar tasarısı BM Şartı'nın güç kullanmayı düzenleyen 7. bölümü altında kaleme alındı.

Tasarıda Husilerden koşulsuz olarak şiddeti bırakmaları, ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeleri, el koydukları askeri malzemeleri iade etmeleri, siyasi tutukluları ve çocuk askerleri hemen salıvermeleri isteniyor.

Tüm taraflardan yabancı ülke vatandaşlarının, yardım görevlileri ve diplomatların tahliyesine imkan sağlanması istenen tasarıda, insani yardım ulaştırılması için de Yemen Hükümeti ile koordineli şekilde çatışmalara ara verilmesi talep ediliyor.

-Silah ambargosu kararı-

Tasarının silah ambargosu bölümünde ise eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in oğlu Ahmed Ali Salih ile Husi liderlerinden Abdulmalik el-Husi'ye doğrudan ya da dolaylı silah temini, satışı ve transferi yasaklanıyor.

Tasarıda, üye ülkelerden ve özellikle Yemen'in komşularından, Yemen'de ambargo uygulananlara silah taşındığına dair makul ve yeterli bilgi olması durumunda hava, kara ya da deniz sahasını kullanan ilgili kargo vasıtasında arama yapmaları istendi.

Güvenlik Konseyi geçen yıl Kasım ayında aldığı kararla da eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ile beraber Husi liderleri Abdullah Yahya el-Hakim ve Abd el-Halik el-Husi'ye ambargo uygulanmasını kabul etmişti. Bu tasarının kabul edilmesi halinde ambargo uygulananların sayısı beşe çıkacak.

Rusya ise iki hafta önce konsey üyelerine dağıttığı başka bir Yemen karar tasarısında Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinden saldırılara ara vermesini ve bu sayede ülkeye insani yardım ulaştırılması ve Yemen'deki yabancı ülke vatandaşlarının güvenli şekilde tahliye edilmesine imkan tanınmasını istemişti.

Rusya yeterli destek bulamadığı için tasarıyı oylamaya sunmamıştı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta, siyasi krizin yaşandığı Yemen'de Husilere yönelik hava harekatına başlamıştı. Operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır katılıyor.

BM Güvenlik Konseyi'nde geçen ay kabul edilen başkanlık bildirisinde, Cumhurbaşkanı Hadi'nin ülkenin meşru lideri olduğu vurgulanmış ve BM öncülüğünde sürdürülen siyasi diyalog çalışmalarının desteklendiği kaydedilmişti.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler