YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen hükümetinden misket bombası yalanlaması
Yemen hükümetinden misket bombası yalanlaması
11 Ocak 2016 06:35
Yemen hükümeti, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, yerleşim yerlerini misket bombasıyla hedef aldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Ensarullah Hareketi (Husiler) ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih güçleri tarafından iddia edilen ve koalisyon güçlerinin sağlık ve eğitim kurumlarını hedef aldığı ya da kentlerde sivillere karşı misket bombası kullandığı yönündeki haberlerin doğru olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, koalisyon güçlerinin operasyonlarında öncelikli olarak siviller için tehlike oluşturan Husilerin mevzileri ile roket rampalarının hedef alındığı kaydedildi.

Husilerin bu tür iddialarla dünya kamuoyunu koalisyon güçlerinin aleyhine döndürmeye çalıştığı vurgulanan açıklamada, yerel ve uluslararası insan hakları örgütler, Yemen'deki mevcut durumu yakından takip etmeye ve Husiler tarafından yayılan yanlış bilgileri dikkate almamaya çağrıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) geçen perşembe yayınladığı açıklamada, koalisyon güçlerini Sana'daki bazı yerleşim yerlerini misket bombasıyla vurmakla suçlamış, koalisyon güçleri ise bunu yalanlamıştı. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler