YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen hükümeti, geçici başkent Aden'de toplandı
Yemen hükümeti, geçici başkent Aden'de toplandı
08 Haziran 2016 01:36
Yemen hükümetinin, Başbakan Ahmed Ubeyd bin Dağrbaşkanlığında Aden'de ilk toplantısını gerçekleştirdiği bildirildi.

Yaklaşık bir yıldır Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan ülkeyi yöneten hükümet, ilk toplantısını akşam saatlerinde Aden'de gerçekleştirdi.

Yemen haber ajansı SABA'ya göre, Aden'deki Cumhuriyet Sarayı'nda gerçekleşen toplantıya, bakanların yanı sıra Aden, Ebyen ve Ed-Dali valileri de katıldı. 

Bin Dağr toplantı esnasında, ülkenin sahip olduğu kaynakların çoğunun Husilerin elinde olduğunu ve bunların da halka ve devlete karşı kullanıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ülkenin kaynakları, ülkedeki krizin başlamasından bu yana Husilerin kontrolündeki Merkez Bankası'nın tasarrufunda. Merkez Bankası da bu kaynakları halka karşı yükümlü olduğu sorumlulukları yerine getirmek için kullanmadı." 

Bin Dağr, hükümet ve üyelerinin öncelikle Aden ve yakınındaki kurtarılmış illerdeki vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilenerek, imkan nispetinde çözüm üretmek amacıyla geçici başkent Aden'de bulunduğunu belirtti.


Bu arada toplantıda, Aden, Lahec, Ebyen ve Ed-Dali'de yaşayan vatandaşların, "elektrik, su ve yakıtla" ilgili sorunları başta olmak üzere "hizmet, kalkınma, ekonomi ve güvenlik" alanında acil ihtiyaçlarına ilişkin alınan kararların bir an önce uygulanması üzerinde durulduğu belirtildi.

Aden ve diğer sahil kentlerinde, hava sıcaklıklarının yükselmesiyle elektrik kurumlarının uzun süredir bakımsızlık gibi bazı nedenlerle hizmetlerinin hızla kötüye gitmesi sonucu geniş çaplı gösteriler düzenlenmişti. 

Yemen Başbakanı Ahmed Ubeyd bin Dağr'ın, hükümetin görevini yürütmek üzere dün, ülkenin geçici başkenti Aden'e geldiği bildirilmişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler