YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen hükümeti BMGK'ya çağrıda bulundu
Yemen hükümeti BMGK'ya çağrıda bulundu
24 Mayıs 2015 16:59
Yemen hükümeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine "sivilleri Husilerin saldırılarından koruyun" çağrısında bulunuldu.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi destekçileri tarafından kurulan haber ajansı "SABA"da yayınlanan hükümet bildirisinde, Taiz kentinin Husiler ile eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerinin şiddetli saldırılarına maruz kaldığı belirtildi. 

Saldırıların sivillerin bulunduğu yerleşim bölgeleri üzerinde yoğunlaştığı ve onlarca sivilin öldüğü aktarılan bildiride, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) olmak üzere uluslararası toplum ile Yemen'de barış ve meşruiyeti destekleyen dost ülkelerden, ülkedeki sivillerin korunması ve Husiler ile Salih yanlısı milislerin çekilmesini içeren "2216 sayılı kararın uygulanması" konusunda yardım istendi.

Husilerin aralarında Taiz'in en büyük hastanesinin de bulunduğu pek çok yerleşim birimini bombaladığı, keskin nişancılar nedeniyle sağlık ekiplerinin söz konusu bölgelere gidemediği ifade edilen hükümet bildirisinde, Taiz ve Aden'de silahsız sivillerin korunması konusunda BMGK'nın ve uluslararası toplumun yasal ve ahlaki yükümlülüklerini yerini getirerek, katliamların durdurulması çağrısı yapıldı.

BM Güvenlik Konseyi'nde nisan ayında kabul edilen 2216 sayılı kararda Husiler ile Salih yanlısı güçlerin saldırılarını ve sivilleri öldürmeyi durdurmaları ve kentlerden çekilmeleri istenmişti. 

Husilerin pek çok kurumun yanı sıra resmi haber ajansı SABA'yı da kontrol altına aldığı Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi destekçileri aynı isimle yeni bir ajans kurmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler