YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yemen en kötü süreci yaşıyor"
"Yemen en kötü süreci yaşıyor"
26 Ağustos 2014 23:22
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Yemen Özel Temsilcisi Cemal Bin Ömer, Yemen'in son 3 yılın en kötü sürecini yaşadığını söyledi.

Bin Ömer, başkent Sana'da düzenlediği basın toplantısında, Husilerin hükümetin düşmesi talebiyle düzenledikleri gösteriler ve yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yemen'deki durumun "endişe verici" olduğuna işaret eden Bin Ömer, "Yemen, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yönetimine karşı ayaklanmanın başladığı 2011 yılından bu yana en kötü süreci yaşıyor" dedi.

Bin Ömer, Yemen'in içinde bulunduğu kriz ortamından tüm tarafların sorumlu olduğunu belirterek "çözüm yolunun, ülkenin güvenlik ve istikrarını sarsacak her türlü eylemden uzak durulması ve siyasi hedeflere ulaşmak için şiddete başvurmaktan kaçınılmasından geçtiğini" söyledi.

Şia'nın Zeydiye koluna mensup kişilerin oluşturduğu Husi Hareketi, 1992'de Hüseyin Bedir el-Husi tarafından kuruldu. Husi'nin 2004'te öldürülmesinin ardından Yemen ordusu ile Husiler arasında o tarihten bu yana zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

Husiler "hükümetin görevden alınması, teknokrat hükümetin kurulması ve başbakanlık görevine işinin ehli, dürüst, tanınan ve bağımsız bir şahsiyetin getirilmesi, devletin tüm organlarında gerçek bir ulusal ortaklığın sağlanması, petrol ürünlerinden devlet desteğinin kaldırılması kararının ilga edilmesi, ulusal diyalog görüşmelerinde alınan kararların uygulanması, halkın taleplerine yanıt verilmesi ve yolsuzluk kanallarının kapatılması" talepleriyle gösteriler düzenliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler