YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen diyalog görüşmeleri Riyad'da devam edecek
Yemen diyalog görüşmeleri Riyad'da devam edecek
09 Mart 2015 09:38
Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, ülkedeki krizin çözümü için taraflar arasında yürütülen diyaloğun Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da devam etmesi çağrısında bulundu. Çağrıya Suudi Arabistan'dan olumlu yanıt geldi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Körfez İşbirliği Konseyi'ne (KİK) ülkedeki krizin çözümü için taraflar arasında yürütülen diyaloğun Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da devam etmesi yönünde çağrıda bulundu.

Hadi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'e yazdığı mektupta, şunları ifade etti:

"Husi darbesinden dolayı, ülkemizin yaşadığı kritik koşulları takip etmektesiniz. Husiler Sana'yı terk etmemizi mecbur bıraktılar. Bizler de bu zor zamanda devleti idare etmemiz için daha iyi koşullara sahip olan Aden'e geldik. KİK'ten ülkemizde üstlendikleri yapıcı rolü, Yemen'in güvenliğini ve istikrarını korumak isteyen tüm siyasi grupların katılacağı bir toplantıyı Riyad'da yapmaları hususunda çağrıda bulunuyorum."

Çağrıya Suudi Arabistan'dan olumlu cevap

Suudi Arabistan Kraliyet Sarayı'ndan Hadi'nin mektubuna ilişkin yapılan açıklamada, ''Suudi Arabistan'ın kardeş Yemen halkının yanında sabit duruşundan, KİK ülkelerinin ve Yemen'in güvenliğinin bölünmez bütünlüğünden yola çıkarak, Kral Selman bin Abdulaziz, Hadi'nin bu yöndeki talebini KİK ülkeleri liderlerine olumlu yönde iletmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

KİK'in de Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebini memnuniyetle karşıladığı ve kabul ettiği kaydedildi.

Toplantının tarihine ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler