YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'den operasyon açıklaması
Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'den operasyon açıklaması
22 Nisan 2015 02:30
Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, "Kararlılık Fırtınası" operasyonun hedeflerine ulaştığını belirterek, halkının geleceği için umudun yeniden tesisi, Yemen ve Arap tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılacağını ifade etti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Hadi, koalisyon güçlerinin yaptığı açıklamada yer verilen mesajında, operasyonun ülkede Husilerin ilerleyişini engellemek üzere başlatıldığını belirtti.

"Kararlılık Fırtınası" operasyonun başlıca hedefleri arasında "amaçları ülkedeki egemenlik alanlarını genişletmek ve bölgedeki nüfuzları için Yemen'i üs haline getirmek olan Husi militanları ile bazı dış güçler tarafından desteklenen Ali Abdullah Salih yandaşlarının saldırılarını engellenmesi" olduğunu kaydeden Hadi, "Hedefteki bu güçler, uluslararası barış ve güvenliğin yanı sıra Yemen'deki meşruiyetin muhafazası ile tüm bölgeyi tehdit ediyordu" ifadesini kullandı. 

Operasyonda gerçekleştirilen hedefler arasında, Suudi Arabistan ve komşu ülkelerin güvenliğini tehdit eden unsurların ortadan kaldırılmasının da yer aldığını belirten Hadi, koalisyon güçlerinin, Yemen'deki hedeflerine ilişkin şunları kaydetti:

"Husi militanları ve Salih yandaşları, ordu güçlerinden ele geçirdiği ağır silahlar ve balistik füzelerle Yemen halkı ve terörle mücadele çalışmaları için birer tehdit unsuruydu. Kararlılık Fırtınası operasyonu hedeflerine ulaştı. Yemen halkının geleceği için umudunu yeniden tesisi, Yemen ve Arap tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılacak."

Operasyonun hedefleri arasında ülkedeki yaşanan duruma çözüm için siyasi sürecin başlamasına zemin hazırlamak olduğunu da vurgulayan Hadi, bu sürecin Körfez İşbirliği Konseyi girişimi ve Yemen Ulusal Diyalog Konferansı sonuçlarına uygun olacağını bildirdi. 

Mısır'dan diyalog çağrısı

Öte yandan Mısır, Yemenli taraflara "şiddet olaylarına son vermeleri ve anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeleri" çağrısında bulundu. 

 "Kararlılık Fırtınası" operasyonun sona ermesinin ardından Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Tarafları, şiddet olaylarına son vermeye, provokatif eylemlerden uzak durmaya ve anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeye çağırıyoruz" ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, Yemen'deki duruma ilişkin, ülkenin birlik, bütünlük ve selameti için BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen 2216 sayılı kararın uygulanması gerektiği bildirilerek, "Mısır, 'Yemen'de yeniden istikrarın sağlanması ve Arap ülkelerinin milli güvenliğinin korunması' gibi belirlenen ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi için koalisyon ortaklarıyla güçlü işbirliğini sürdürecektir" değerlendirmesinde bulunuldu. 

Husilerin, ülkede ilerleyişini engellemek üzere Hadi yönetiminin çağrısı üzerene Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyonun, 26 Mart'ta başlattığı hava harekatına, yine Hadi ve hükümetinin talebi üzerine dün akşam son verildiği duyurulmuştu. 

"Kararlılık Fırtınası" operasyonunun sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, tarafından yapılan açıklamada, bundan sonra Yemen halkı için "Umuda Dönüş" operasyonunun başlayacağı belirtilirken, hava harekatı kapsamında Yemen topraklarına 2 bin 415 saldırı gerçekleştirildiği ve operasyonun hedefine ulaştığı kaydedilmişti.  

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler