YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen Başbakanı Halid Mahfuz Bahhah Husilere çağrı
Yemen Başbakanı Halid Mahfuz Bahhah Husilere çağrı
27 Nisan 2015 23:22
Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Başbakan Halid Mahfuz Bahhah, ülkede çatışan tarafları sağduyulu olmaya ve akan kanın durması için çalışmaya çağırdı.

Suudi Arabistan'da Yemen'in Riyad Büyükelçiliğini ziyaret eden Bahhah, yaptığı açıklamada, "gerek Husi Ensarullah hareketi gerekse El-Kaide örgütü tüm milis oluşumların, birilerinin lehine ülkeyi tarumar etmek ve sosyal dokusunu yıpratmak" istediğini belirterek, çatışan tarafları sağduyulu olmaya ve akan kanın durması için çalışmaya çağırdı.

Bahhah, ülkedeki insanlık durumunun oldukça kötüye gittiğini kaydederek, "Husiler ile Salih yanlılarının başlattığı saldırı sonucu insanlar en basit günlük ihtiyaçlarını bile temin etmekten mahrum kaldılar. Akan her kan Yemen'indir. Burada kazanan ve kaybeden olmayacak. Tek kaybeden vatandır" dedi. 

Bahhah, hükümetin Yemen halkının ilaç ve gıda gibi temel ihtiyaçlarını bir an önce karşılamak için yoğun bir şekilde çalıştığını ifade ederek, "Yemen tüm Yemenlilerin evidir ve bu evi korumak hepimizin görevidir. Tüm Yemen halkının, meşruiyetin yeniden geri alınması için çalışması gerekir" ifadesini kullandı. 

Siyasi krizin yaşandığı ülkede Başbakan Bahhah hükümeti, ocak ayında istifa ettiğini açıklamış ancak istifası kabul edilmemişti. Husilerin, 6 Şubat'ta meclisi feshettiğini açıklaması ve sonrasında güney kentlerine doğru harekete geçmesi üzerine Hadi, Arap Birliği ve uluslararası topluma müdahale çağrısı yapmış, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon da 26 Mart'ta Husilere yönelik operasyon başlatmıştı. Hadi, bu süreçte Aden'in ardından geçen ay Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a geçmişti.

Husiler tarafından 57 gün ev hapsinde tutulan Bahhah da kurtulduktan sonra Sana'yı terk etmişti. 12 Nisan'da cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilen Bahhah, bir gün sonrasında ise Suudi Arabistan'da bulunan Hadi'nin huzurunda yemin etmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler