YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen balı savaşa yenildi
Yemen balı savaşa yenildi
22 Mart 2016 14:51
Yemen'de bir yılı geride iç savaş ve son dönemde etkili olan kuraklık, dünyanın en iyileri arasında gösterilen Yemen balı üretiminde önemli ölçüde düşüşe yol açtı.

Yemen'de bir yılı geride bırakan iç savaş ve son dönemde etkili olan kuraklık, dünyanın en iyileri arasında gösterilen Yemen balı üretiminde önemli ölçüde düşüşe yol açtı.

Yemen'de Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarına karşı ülkedeki meşru yönetim ile ona destek verenler arasındaki çatışmalar, yüzlerce arı çiftliği sahibini göçe zorladı.

Kentler arasında güvenli geçişin sağlanamaması pazarlamayı da etkiledi ve maliyet artarken üreticinin kazancı dikkat çekici şekilde geriledi. Tüm bu olumsuzluklara bir de kuraklık eklenince bal üretimi ciddi oranda düştü.

"Savaş onlarca arı yetiştiricisini yerinden etti

AA muhabirine konuşan, arıcılığın yaygın olduğu Amran kentindeki bal üreticilerinden Yahya Muhammed, "Savaş onlarca arı yetiştiricisini yerinden etti. Şimdi çocuklarımızın güvenliğini sağlamaktan başka bir şey düşünmüyoruz. Bal ihracatı da üretimin yeterli olmaması nedeniyle durdu." dedi.

Muhammed, Amran'daki El-Useymi balının artık üretilmediğini belirtirken Şebva ve Dali gibi çatışmaların sıklıkla yaşandığı bölgelerde de arıcılığın bittiği değerlendirmesinde bulundu.

"İnsanlar ekmeğin ve suyun peşinden koşuyor. Balı kimse umursamıyor"

Yemen'de çoğu ailenin tek geçim kaynağı olan arıcılığa iç savaş öncesi verilen uluslararası destek de çatışmaların ardından temel insani ihtiyaçların sağlanmasına kaydırılmış durumda.

Başkent Sana'daki bal üreticilerinden Selim es-Sufyani, "Bal ticareti kış mevsiminde öne çıkıyordu ancak bu yıl insanlar ekmeğin ve suyun peşinden koşuyor. Balı kimse umursamıyor." diye konuştu. Sufyani, ödemelerini yapamayan çok sayıda deponun iflas ettiğini de belirtti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler