YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşanabilecek en iyi ülke
BM Kalkınma Programı İnsani Gelişme Endeksi'ni açıkladı. Türkiye'nin dünya sıralaması iyi değil.
Yaşanabilecek en iyi ülke
05 Ekim 2009 / 14:23 Güncelleme: 05 Ekim 2009 / 14:29

BM Kalkınma Programı'nın, 2009 İnsani Gelişme Endeksi'ne göre yaşamak için en iyi ülke Norveç. Türkiye 79. sırada. Sonuncu ise 182. sıradaki Nijerya.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) ''2009 İnsani Gelişme Endeksi'' yayımlandı.

İlk sırada Norveç son sırada Nijerya

Buna göre, Norveç, "yaşamak için en iyi ülke'' sıfatını korurken, Nijerya, 182 ülkenin bulunduğu listenin sonunda yer aldı. Yüksek insani gelişim kategorisinde yer alan Türkiye ise 79. sırada bulunuyor.

İnsani Gelişim Endeksi, Türkiye'nin, yüksek gelir düzeyine rağmen hala eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında yapması gerekenler olduğunu işaret ediyor.

Makedonya üstümüzde

''Yüksek İnsani Gelişim'' kategorisinde yer alan Bulgaristan, Romanya ve Makedonya gibi 18 ülke, daha düşük gelir seviyelerine rağmen Türkiye'den üst sıralarda bulunuyor. Bunun, Türkiye'nin yüksek gelir düzeyini insani gelişime dönüştürmek için daha fazla çaba harcaması gerektiğine dikkat çektiği ifade ediliyor.

İndekse göre ''Çok Yüksek İnsani Gelişim'' kategorisinde Norveç'i Avustralya ve İzlanda takip ederken, Nijerya'dan sonra Afganistan ve Sierra Leone ''Düşük İnsani Gelişim'' kategorisinde yer aldı.

UNDP'den yapılan açıklamada, ''Zaman içerisinde kayda değer gelişmelere rağmen ilerleme düzensiz oldu. Birçok ülke son yıllarda ekonomik darboğaz, savaş, AİDS salgını karşısında gerileme yaşadı ve bu hissedilen küresel ekonomik krizin etkisinden önceydi'' denildi.

Ortalama yaşam süresinin en kısa olduğu ülke hangisi?

Nijerya'da ortalama yaşam süresinin 50 olduğu, bunun Norveç'ten 30 yıl daha kısa olduğu belirtiliyor. ''Orta seviyede insani gelişim'' kategorisindeki ülkelerin yüzde 20'si ile karşılaştırıldığında, yoksul 24 ülkedeki halkın yarısının okuma yazma bilmediği kaydediliyor.

Japonlar, 82.7 ortalama ile diğer ülkelerdekilerden uzun yaşadığı, savaş gören Afganistan'da ortalama yaşam süresinin 43.6 yıl olduğu belirtildi.
Yıllık kişi başı gelirin ortalama 298 dolar olduğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaşayanlar ise en fakir insanlar.

Çin, Venezuela, Peru, Kolombiya ve Fransa'nın daha fazla gelir ve uzun yaşam süresi ile önceki yıla göre listede 3-4 sıra üste çıktığı kaydedildi.
Çin, Kolombiya ve Venezuela'nın ayrıca eğitimde daha da geliştiği belirtildi.
1990 yılından bu yana yıllık insani gelişim indeksi yayımlayan UNDP, 1980 yılından bu yana insani gelişimin küresel olarak yüzde 15 oranında ilerlediğine dikkati çekiyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler