YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasak 3 gün daha uzatıldı
Yasak 3 gün daha uzatıldı
01 Mart 2011 10:11
Şiddet olayların son günlerde artması nedeniyle iki noktada uygulanan sokağa çıkma yasağı 3 gün uzatıldı.

Fildişi Kıyısı'nda şiddet olaylarının son günlerde artması nedeniyle haftasonu başkentteki iki mahalle için uygulamaya konulan gece sokağa çıkma yasağının 3 gün uzatıldığı bildirildi.

Fildişi Kıyısı'nda, Kasım ayında yapılan ihtilaflı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından seçimi kaybeden ve kazanan siyasi grupların taraftarları arasındaki gerginliğin, dün yeniden tırmanışa geçtiği ve bu yüzden de gece sokağa çıkma yasağının 3 gün uzatıldığı belirtildi.

GBAGBO YANLILARI 2 BM GÖREVLİSİNİ KAÇIRDI

Fildişi Kıyısı'nın başkenti Abidjan'da Devlet Başkanlığı seçimini kaybetmesine rağmen koltuğunu bırakmayan Laurent Gbagbo yanlısı bazı gençlerin, iki BM görevlisini kaçırdıktan kısa süre sonra serbest bıraktığı bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir BM yetkilisi, BM yaptırımlar komitesinden bazı uzmanlara ve bir barış gücü askerine Fildişi'ndeki Yamussukro havalimanında Gbagbo yanlısı güvenlik güçleri tarafından ateş açıldığını bildirdi. Yetkili, kimsenin yaralanmadığını belirtti.

Gbagbo hükümeti ise şiddet olaylarının kendisinden kaynaklanmadığını söylerek, "BM'in hükümete saldırmak için yalanlar uydurduğunu" iddia etti. BM neznindeki ABD büyükelçisi Susan Rice, ABD Başkanı Barack Obama ve BM Genel sekreteri Ban Ki-Mun'un Fildişi Kıyısı'ndaki gelişmelerden son derece kaygı duyduklarını belirtti.

23 Şubatta, iki muhalif siyasi grup arasında kanlı çatışmalar çıkmış, ölü sayısı ile ilgili çelişkili haberler gelmişti.

Fildişi Kıyısı Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo, BM tarafından Kasım 2010'da yapılan seçimleri kaybettiğinin bildirilmesine karşın yetkilerini seçimin galibi olarak tanınan Alessane Quattara'ya devretmeye yanaşmıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler