YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasağı böyle protesto etti
Hollanda'da bir öğretim görevlisi başörtüsüne getirilmek istenen yasağı okula giderken başörtüsü takarak protesto etti
Yasağı böyle protesto etti
03 Mart 2010 / 11:10 Güncelleme: 03 Mart 2010 / 11:29

Hollanda'nın Eindhoven kentinde Het Plein Kolejinde Hollandaca dersi veren Doç. Dr. Jos Baijens, yerel seçimlerin arifesinde Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in başörtüsüne getirmek istediği yasağı protesto etmek için başörtüsü taktı.

3 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için gittiği Almere ve Lahey ketlerinde yaptığı propaganda konuşmalarında, yerel yönetimlerde söz sahibi olduklarında, belediyelerde ve belediyelerden sübvansiyon alan kurum ve kuruluşlarda çalışan başörtülü Müslümanların işine son vereceklerini söyleyen aşırı sağcı Özgürlükler Partisi lideri Geert Wilders'e ilk tepki Hollandaca öğrenmeni Doç Dr Jos Baisjens'ten geldi. Het Plein Kolejinde öğretim üyeliği yapan Doç. Dr. Jos Baisjens ateist olmasına rağmen ülkede yaşayan 1 milyona yakın Müslüman’ı dışlayıcı hareketlere tepki olarak okula giderken ve mahallede, başörtüsü takarak tepkisini gösterdiğini söyledi.

Politikacı olmadığını ancak bir eğitimci, bir baba, bir eş ve ülkesinin vatandaşı olarak bunu kendine görev edindiğini söyleyen 43 yaşındaki Doç. Dr. Jos Baisjens, Geert Wilders’in Müslümanların başörtüsüne karşı söylemlerinin bir eğitimci ve bir insan olarak kendisini rencide ettiğini söyledi. Ateist olduğunu ancak inançlarla alay edilmesine ve dışlamaya karşı olduğunu ifade eden Baisjens, herkesin dininin gereğini özgürce yerine getirebilmesi gerektiğini, insanların dini özgürlüğünü kısıtlayanların önüne engel koyulması gerektiğini, bu yüzden de böyle bir eylem gerçekleştirdiğini söyledi. Günlük hayatında ve okul müdürünün izniyle okulda da başörtüsü taktığını ifade eden Baisjens, tepkisinin ses getirdiğini ve binlerce kişinin internetten kendisine ulaşarak teşekkür ettiğini belirtti. Protestosunun, Hollanda medyası tarafından okullarda başörtüsünün kaldırılmasına yönelik bir protesto olarak yansıtıldığını ifade eden Baisjens, amacının Geert Wilders’in konuşmalarına karşı bir tepki göstermek olduğunu söyledi. Tepkisini sonuna kadar devam ettireceğini belirten Baisjens, okullarda ve devlet dairelerinde başörtüsü takılmasına karşı olmadığını, tepkisinin başörtülü kişilere destek amaçlı olduğunu ifade etti. Baisjens amacının kesinlikle reklam veya şov olmadığını vurguladı.

Diğer taraftan Eindhoven Het Plein Kolejinde öğrenim gören 50 kadar başörtülü öğrencinin velisi de bu protestodan memnun oldukları ve Doç Dr Jos Baisjens’i tebrik ettiklerini söylüyor. Türk asıllı veli Recep Dilkara, böyle bir eylemin bir Hollandalı erkek öğretim üyesi tarafından yapılmasının takdire şayan bir davranış olduğunu belirtirken, Het Pelin Kolejinde öğrenci olan Meltem Dilkara ise ailesinin bu destekten çok memnun olduğunu ifade etti.

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler