YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yarılılar refekatçileriyle birlikte yarın gelecekl
Yarılılar refekatçileriyle birlikte yarın gelecekl
Yarılılar refekatçileriyle birlikte yarın gelecekl
24 Mart 2008 / 15:49 Güncelleme: 24 Mart 2008 / 00:00

Gazze ve Batı Şeria'ya düzenlenen İsrail saldırıları sonucu vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan, bir kısmı sakat kalan Filistinli yaralılar, tedavi olmak için Mısır ve diğer komşu ülkelere sığınıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı da, Mısır'daki hastanelerde tedavi gören 220 Filistinli yaralıdan 60'ını Türkiye'de tedavi ettirmek için bölgeye aralarında 3 milletvekili ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de olduğu bir heyet göndermişti. Heyetin üst düzey temasları sonucu Mısır Hükümeti, Filistinli yaralıların Türkiye'ye tedavi edilmesi talebini kabul etti.

Filistinli 60 yaralı, 30 refakatçisiyle birlikte yarın (25 Mart Salı) özel uçakla saat 17:20'de Atatürk havaalanına inecekler. Saat 18:00'de Atatürk Havaalanı Dış Hatlar Geliş E Kapısı'nda bir basın toplantısı düzenlenmesi planlanılıyor. Daha sonra yaralılar, ambulanslarla İstanbul'daki 16 hastaneye dağıtılacak. Bunların her türlü tedavileri İstanbul'da yapılacak.

İHH yetkililerinin verdiği bilgilere göre yaralıların sağlığına kavuşmaları için gerekli her türlü hazırlık yapıldı. Ameliyat gerektirenler ameliyat edilecek. Ayak, bacak ve kollarındaki sakatlıklar sebebiyle protez gerektirenlere de gerekli protez cihazlar sağlanacak. Ayrıca bu hastaların moral ve motivasyonları için psikolojik destek sağlanacak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler