YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yardımları marketlerde sattıyor
Yardımları marketlerde sattıyor
Yardımları marketlerde sattıyor
17 Mayıs 2008 / 08:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Myanmar'ı vuran iki felaket: Biri 60 bin kişinin ölümüne neden olan Nergis kasırgası, diğeri ise cunta felaketi. Askeri yönetimin ülkeye yapılan yardımları marketlerde sattığı ortaya çıktı


Yaklaşık 2 hafta önce Nergis kasırgasında onbinlerce kişinin can verdiği Myanmar'da askeri yönetim şimdi de, ülkeye gönderilen yardım malzemelerini karaborsada satmakla suçlanıyor. Ülkeye girmeyi başaran az sayıdaki Batılı gazeteci, Kızıl Haç'ın gönderdiği ve cuntanın el koyduğu yardım malzemelerinin büyük kentlerdeki marketlerde satılmaya başlandığını belirledi. Bu arada kasırga sonrasında resmi ölü sayısının 43 bini geçtiği açıklandı, 28 bin kişiden ise hala haber alınamadı. Kızıl Haç yetkilileri ise, felakette 128 bin kişinin ölmüş olabileceği uyarısında bulunuyor.


ASYALI YARDIMLARA EVET


Myanmar'a gitmeye hazırlanan BM acil yardım koordinatörü John Holmes, ülkedeki afetzedelere yönelik yardım sürecinin çok yavaş ilerlemesinden rahatsız olduğunu belirtti. Holmes, cunta yöne-timini yardım dağıtımında uzman olan yabancı görevlilere kapısını açması ve bot ile helikopterlerin girişine izin vermesi için ikna etmeye çalışacağını söyledi. Birleşmiş Milletler yetkilileri, 12 gün önce meydana gelen kasırgadan 2,5 milyon kişinin ağır biçimde etkilendiğini söylüyor.


Askeri yönetim, önceki gün yardım görevlilerinin ülkeye girişine yeşil ışık yakmıştı. Ancak izin sadece, Myanmar'ın Asyalı komşularından gelecek yardım görevlileri için geçerli. Myanmar'daki askeri yönetim, Hindistan, Çin ve Tayland gibi ülkelerden yardım görevlilerine izin verecek, ancak sayının yaklaşık 200 kişi ile sınırlı olacağı belirtiliyor.


Myanmar'da kolera salgını başgösterdi


Nergis kasırgasının vurduğu Myanmar'da kolera vakalarının görüldüğü bildirildi. Dünya Sağlık Örgütünün Tayland'daki temsilcisi Maureen Birmingham,yaptığı açıklamada, ülkede doğrulanmış kolera vakalarının görüldüğünü belirtirken, rakamların Myanmar'da geçmiş yıllarda yılın bu döneminde görülen vaka sayısıyla farklılık göstermediğini söyledi. Birmingham, vakaların kasırgadan en fazla zararı gören İrrawaddy deltasında görüldüğünü kaydetti. Nergis kasırgasında 77 bin kişinin öldüğü kydediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler