YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yansıma ışınlarla yumurta pişirdiler
Yansıma ışınlarla yumurta pişirdiler
04 Eylül 2013 17:52
İngiltere'de gökdelenden yansıyan ışınların arabayı eritmesi haberlerinin ardından, şimdi de aynı gökdelenin ışıgında yumurta pişirdiler.

İngiltere’de bir gökdelenin güneş ışığını toplayarak yansıtması çevredeki bina ve araçlara zarar veriyor. Bölgeye park etmiş Jaguar marka bir aracın bazı kısımlarının sıcaktan erimesiyle ülke gündemine oturan gökdelen çevresinde bugün kalabalık bir meraklı kitlesi vardı. Gökdelenin yansıttığı güneş ışığının sıcaklığını ölçen meraklılar, teflon tavada yumurta pişirme testini de ihmal etmedi.

Şekli sebebiyle ‘Walkie-Talkie’ olarak adlandırılan inşaat halindeki 37 katlı gökdelenin karşısında berber dükkanı işleten iki Türk ortak, 70 santigrat dereceye ulaşan sıcaklık sebebiyle dış cephesinde erime görüldüğünü söyledi. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Faruk Barak ve Veli Aksu, gökdelen sahiplerinden masrafların karşılanacağı ve sorunun çözüleceği sözünü aldıklarını dile getirdi. Türk ortaklar, dış cephenin üç hafta boyunca kapalı kalmasının istendiğini aktardı.

Çevredeki vatandaşlar ise bina yapılırken bu sorunun öngörülmemiş olmasını eleştirdi. Yoldan geçen bir kadın, “Şu işe bak, Londra’nın yarısının yandığı bir gün bugün." diye tepki verdi.

 

CİHAN

20:34
 // ÇILGIN UYKUCU
Kışın bizim evin pencerelerine bir dirhem güneş ışığı girmez ama yazın saat 6.30 dan, akşam 17.45 e kadar da güneş ışığı eksik olmaz. Gittim perdeciden simsiyah perdeler aldım, baktım bu sefer de perdeler kalorifer etkisi yapıp, sıcaktan pişmeme neden oldu. Hemen ıq yükseltici bir demlik çayımı demleyip içmeye başladım. Çay ın etkin maddeleri beynime gittiğinde çözümü bulmuş ve bu sırada neden lise 2 de sınıfta kaldığımı da hatırladım. Ne diyordum, hah! İşte o pencereye hem ısı, hem de ışın yalıtımı yapan şeyi buldum. Aliminyum folyo!!! Orta cam haric tüm camı folyo ile kapladım. Merhaba deliksiz uyku....
04 Eylül 2013 20:34
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler