YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yangınlar Alman makamlarına göre sadece tesadüf
Yangınlar Alman makamlarına göre sadece tesadüf
Yangınlar Alman makamlarına göre sadece tesadüf
17 Şubat 2008 / 10:12 Güncelleme: 17 Şubat 2008 / 00:00

Almanya ve Avusturya'da son 15 günde Türkler'in yoğun olarak oturduğu evlerde 5 şüpheli yangın çıktı. 10 kişinin hayatını kaybettiği ve çoğu çocuk 50 kişinin yaralandığı yangınlar Alman makamlarına göre sadece tesadüf. Almanya'da Türklerin yaşadığı binalarda çıkan yangınlara bir yenisi de dün eklendi. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin Gelsenkirchen kentinde Türklerin yaşadığı binada çıkan yangında 5'i çocuk 7 gurbetçi yaralandı. Yaralılar gaz zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Çoğu yaralı dün itibariyle hastaneden taburcu edildi.
 

ŞÜPHELİ İKİ ÇOCUK


Bodrum katından çıkan dumanlar sayesinde farkedilen yangın, önceki akşam 19.00 sularından başladı. Polis, yangını, 2 çocuğun çıkardığından şüphe ettiklerini açıkladı. Yangında bodrum katı tamamen yandı. Polis, yangının 20 bin Euro maddi zarara neden olduğunu açıkladı. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti polisi, yangının evin bodrum katında başladığıni ve teknik bir arızadan kaynaklanmış olma ihtimalinin olmadığını söyledi. Polis, yabancı düşmanı bir kundaklamanın söz konusu olmadığını bildirdi.

 

ALMAN KOMŞU HABER VERDİ

Evin beşinci katında oturan Muşlu Metin Arslan ailesinden altısı çocuk 8 kişi Doğan (8), Mazlum (9), Baran (3), Rojin (1), Berşen (6), Kader (20) ve Rehal (5 aylık) ile geceyi hastanede geçiren anne Leyla Arslan, tedavi olduktan sonra bugün taburcu edildi. Leyla Arslan (27), yangının karşı binada oturan Alman komşuları tarafından fark edildiğini söyledi. Arslan, "Akşam sokaktan gelen "dışarı çıkın" sesleriyle yangından haberdar olduk, bu arada evin içerisini koku kapladı ve olay yerine gelen yardım ekibi bizi hastaneye getirdi" dedi.

 

KREFELD'DE BİR KİŞİ ÖLDÜ

Krefeld şehrinde de önceki gün sabaha karşı çıkan yangında da bir kişi öldü, bir kişi de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Yangın, Krefeld'de çoğunlukla yabancıların oturduğu Hülser Caddesi'ndeki bir apartman dairesinde çıktı. Yangında 42 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti, 44 yaşındaki eşi ise gaz zehirlenmesi nedeniyle ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

 

Gurbetçi Türkler tedirgin

Almanya ve Avusturya'da son iki haftada çıkan 10 kişinin ölümüne, çoğu çocuk 50 kişinin yaralanmasına neden olan yangınlar bu ülkelerdeki Türk vatandaşlarını tedirgin ediyor. Yangınların ırkçı saldırıların bir sonucu olduğunu belirten gurbetçiler, özellikle Alman siyasetçilerinin ırkçı ve İslam karşıtı söylemlerinin saldırıları körüklediğini belirtiyor.

 

DELİLLER GİZLENİYOR

Türklerin yoğun olarak kaldığı bazı bölgelerde saldırılardan çekinen Türkler'in yangın nöbetine durduğu, olası saldırılara karşı tedbirler alındığı belirtildi. Ludwigshafen'de 9 kişinin ölümüne neden olan yangın ile ilgili hala somut bir sonuç alınamadığını belirten Türk çevreler, olayın teknik sebeplere bağlanarak gizlenmeye çalışıldığını belirtiyor. 15 günde 5 yangının çıktığını hatırlatan Türk çevreler, sadece Arlingen'deki yangın ile ilgili daha önce kundaklamadan dolayı sabıkası olan bir kişinin tutuklandığını, diğer 4 yangın ile ilgili herhangi bir sonucun elde edilemediğini ifade ederek tepki gösterdiler. Öte yandan Ludwigshafen Belediye Başkanı Eva Lohse, kentte çıkan huzursuzluğun nedeni olarak Almanya'da yayınlanan Türk bulvar gazetelerini suçladı.


Irkçı söylem tetikledi

Devlet Bakanı M. Sait Yazıcıoğlu, Almanya'da Türkler'e yönelik ard arda gelen saldırılarla ilgili “Olaylar bu noktaya kendiğilinden gelmedi. Herkesin üzerine düşeni yapması lazım" dedi. Yazıcıoğlu, Batı ülkelerindeki Türk karşıtlığınını azaltılması için herkese görev düştüğünü belirterek, "Ancak büyük görev karşı topluma düşüyor. Siyasetçilerin ırkçı politikaları bir kenara bırakması gerekir. Irkçı politikalar olayları tetikleye tetikleye bu noktaya getiriyor. Herkesin yumuşama sürecini başlatacak adımları atması lazım"dedi.

 

Alman kundakçı tutuklandı

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Aldingen kasabasında, Türklerin oturduğu bir binada çıkan yangınla ilgili gözaltına alınan 53 yaşındaki Alman tutuklandı. Mahkeme, yangın çıkan evde tek başına oturan ve kundaklama suçundan sabıkası bulunan Alman hakkında tutuklama kararı verdi. Savcılık ve polis, yangının yabancı düşmanlığından kaynaklanmadığını kaydetti. Aldingen'de, 6 kişilik Öztürk ailesiyle 3 kişilik Bulduk ailesi ve 1 bir bekar Türk vatandaşının yaşadığı evde, önceki gece yangın çıkmıştı. Ahmet Bozkurt adlı Türk'ün, zilleri tek tek çalarak uyarması sonucu bir facia önlenmişti.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler